Ποιον κοντρολερ και κοχλια πελλετ για καυστηρα DIY

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132543 από STAF
Και επανέρχομαι λεω να βαλω αυτο . Θα κάνω καλα η θα κανω καμμια πατατια? Περιμένω γνώμες
pyrostia.gr/moter-souvlas-0.5-hp.html

Samsung Grand Duos με Tapatalk

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132550 από kosmidis80
ειναι πολλες οι στροφες! Δεν θα σου κανει, θα ριχνει παρα πολυ πραμα και θα μπουκωνει ο καυστηρας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132553 από kosmidis80
πως ακριβως δουλευει τωρα ο κοχλιας? πως ρυθμιζεις το ποση ωρα θα τροφοδοτησει ο κοχλιας?

Βαλε καμια φωτο να δω λιγο πως το εχεις φτιαξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132562 από Κυριακίδης 2

STAF έγραψε: Και επανέρχομαι λεω να βαλω αυτο . Θα κάνω καλα η θα κανω καμμια πατατια? Περιμένω γνώμες
pyrostia.gr/moter-souvlas-0.5-hp.html

Πολλές στροφές 25? στην πελετόσομπα μου είναι 1,8 στροφές / λεπτό.
Για λέβητα για να πούμε γνώμη , πρέπει να ξέρουμε τι κοχλίας είναι αυτός μήκος / διάμετρος/ βήμα του κοχλία κτλ
η μαγκιά είναι να φτιάξεις κάτι με πολύ μικρής ισχύος μοτέρ και όσο γίνεται εκμετάλλευση τον πολλών στροφών του μικρού (σχετικά) μοτέρ με τις χαμηλότερες τελικές στροφές στον άξονα και ροπής . (ο χρόνος λειτουργίας από εκεί και πέρα τα διορθώνει όλα)
Για μοτέρ σούβλας (συνηθισμένο μπαταρίας) έχω φτιάξει εγώ μια πατέντα για ρίψη πέλετ (σε δικιά μου κατασκευή πελετόσομπας) τόσο απλή που τον κοχλία τον γυρίζεις και με το χέρι !! Δεν είναι ακριβώς κοχλίας αλλά ένας περιστρεφόμενος άξονας σε όρθια θέση και η περιστροφή ρίχνει το πέλετ . Σαν μόνο ελάττωμα αυτού που έκανα είναι ότι προυποθέτει η δεξαμενή καυσίμου να είναι λίγο υψηλότερα από το σημείο ρίψης (φυσική πτώση πέλετ)
Θα έβαζα φωτογραφίες αλλά με τσαντίζει ο τρόπος διάδοσης φωτογραφιών μέσω Url ,..
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κυριακίδης 2.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132565 από STAF

kosmidis80 έγραψε: ειναι πολλες οι στροφες! Δεν θα σου κανει, θα ριχνει παρα πολυ πραμα και θα μπουκωνει ο καυστηρας

kosmidis80 έγραψε: πως ακριβως δουλευει τωρα ο κοχλιας? πως ρυθμιζεις το ποση ωρα θα τροφοδοτησει ο κοχλιας?

Βαλε καμια φωτο να δω λιγο πως το εχεις φτιαξει.


την ριψη του πελλετ την ρυθμιζω με διπλο χρονικο (ρυθμιζω ποση ωρα ειναι ον
το μοτερ και ριχνει και ποση ωρα ειναι οφ)οποτε νομιζω δεν με πειραζουν οι στροφες του μοτερ :dry:
φωτο ειναι λιγο δυσκολο να βαλω γιατι η τοποθεσια που κανω
την εγκατασταση ειναι μακρια και δεν σκεφτηκα να βγαλω (τα ειχα παρει στο κρανιο
και το παρατησα οπως ηταν, για να μην το σπασω εφυγα) :evil:
Δεν εχω κανει κατι περιεργο εβαλα μεσα στον πλαστικο φ75 σωληνα την αριδα φ60
και στην ακρη το μοτερ(μετα δοκιμασα και σε σιδερενια σωληνα φ62 αλλα παλι τα ιδια),
χωρις φορτιο δουλευει καλα μολις βαλω πελλετ σε δυο περιστροφες
της αριδας κολλαει.

υγ. το μηκος ειναι 1.80

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by STAF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132567 από STAF

Κυριακίδης 2 έγραψε:

STAF έγραψε: Και επανέρχομαι λεω να βαλω αυτο . Θα κάνω καλα η θα κανω καμμια πατατια? Περιμένω γνώμες
pyrostia.gr/moter-souvlas-0.5-hp.html

Πολλές στροφές 25? στην πελετόσομπα μου είναι 1,8 στροφές / λεπτό.
Για λέβητα για να πούμε γνώμη , πρέπει να ξέρουμε τι κοχλίας είναι αυτός μήκος / διάμετρος/ βήμα του κοχλία κτλ
η μαγκιά είναι να φτιάξεις κάτι με πολύ μικρής ισχύος μοτέρ και όσο γίνεται εκμετάλλευση τον πολλών στροφών του μικρού (σχετικά) μοτέρ με τις χαμηλότερες τελικές στροφές στον άξονα και ροπής . (ο χρόνος λειτουργίας από εκεί και πέρα τα διορθώνει όλα)
Για μοτέρ σούβλας (συνηθισμένο μπαταρίας) έχω φτιάξει εγώ μια πατέντα για ρίψη πέλετ (σε δικιά μου κατασκευή πελετόσομπας) τόσο απλή που τον κοχλία τον γυρίζεις και με το χέρι !! Δεν είναι ακριβώς κοχλίας αλλά ένας περιστρεφόμενος άξονας σε όρθια θέση και η περιστροφή ρίχνει το πέλετ . Σαν μόνο ελάττωμα αυτού που έκανα είναι ότι προυποθέτει η δεξαμενή καυσίμου να είναι λίγο υψηλότερα από το σημείο ρίψης (φυσική πτώση πέλετ)
Θα έβαζα φωτογραφίες αλλά με τσαντίζει ο τρόπος διάδοσης φωτογραφιών μέσω Url ,..

εγω μαλλον ροπη - δυναμη νομιζω οτι χρειαζεται , δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο :blink:
και οτι μαλλον τα μοτερακια που εβαλα ειναι της πλακας!

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by STAF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ