Αερόθερμο ενεργειακό τζάκι.(με αερόθερμη καμινάδα)

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141848 από panos79
σε τζακι ελληνικο που με μερικες επαμβασεις ζεσταινει θεαματικα τον κατω οροφο αλλα μετρια τον πανω και βλεποντας τη καμιναδα μεσα απο τη φουσκα να εχει γινει κατακοκκινη λογω απωλειων φανταζομαι τι θα προτιμουσατε να κανω; 1) βερμικουλιτη για κλαπε ξηλωμα ενα κομματι γυψοσανιδας σχετικα φθηνο κοστος 2) εναλλακτη αεροθερμο (αυτο εχει μοτερ ή ελευθερη ροη;)ξηλωμα ολης της φουσκας +130ε εναλλακτης, μεγαλυτερο κοστος 3) ανοιγμα 2 τρυπες στο πανω οροφο στο δωματιο που εφαπτεται με τη χτιστη καμιναδα για ανακυκλωση του αερα κοστος 0 ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141901 από Gdevil
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τον εναλλάκτη του Στέλιος1.
Και να βάλεις ΜΕΤΑ τον εναλλάκτη του ένα κλαπέ καυσαερίων.
και αν έχεις κλαπέ ή/και κόφτρα πριν τον εναλλάκτη να τα βγάλεις.
Αλλά επειδή θεωρώ πως ο εναλλάκτης του κάνει πολύ καλή δουλειά, και θα σου ρίχνει την θερμοκρασία της καμινάδας σου πολύ ειδικά όταν δε το έχεις φορτωμένο με ξύλα το τζάκι σου, χρειάζεται να συνδέσεις ένα θερμόμετρο στην καμινάδα μετά τον εναλλάκτη για να παρακολουθείς - ρυθμίσεις πως θα δουλεύει το μοτέρ ώστε η καμινάδα σου και να αποδίδει ζέστη αλλά και να μην κρυώνει υπερβολικά.

ΥΓ1 την λύση 1 που γράφεις δε την κατάλαβα να σου πω την αλήθεια. Την λύση 3 δε στην προτείνω γιατί δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση και τι υλικά έχεις μέσα στην φούσκα σου (οπότε δε μπορώ να σου πω αν είναι κατάλληλα για να αναπνέεις αέρα από εκεί).
ΥΓ2 Γιατί δε κάνεις ένα νέο θέμα? :cheer: ;) :silly:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142082 από panos79
αρχισα απο το 3) και ανοιξα 2 τρυπες στο δωματιο με 40αρα αριδα 12mm.το παραδοξο οτι απο τη πανω τρυπα μπαζει ζεστος αερας τοσο που σβηνει ο αναπτηρας απο την κατω επισης μπαινει αερας χωρις να σβησει ο αναπτηρας πιο κρυος.πως εξηγειται αυτο;δε θα πρεπε απο κατω να βγαινει;λετε η καμιναδα να αναπληρωνει τον αερα απο καπου αλλου κ να μην χρειαζεται να ανοιξω δευτερω τρυπα στο δωματιο;αυριο πιανω τα καλεμια και ανοιγω μονο τη πανω φτιαχνω κ παταρι οπως μου ειπε ο stavrax πριν κανα χρονο και βλεπω αν η κατω τρυπα εχει την ιδια αλλοπροσαλη συμπεριφορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142085 από panos79

Gdevil έγραψε: Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τον εναλλάκτη του Στέλιος1.
Και να βάλεις ΜΕΤΑ τον εναλλάκτη του ένα κλαπέ καυσαερίων.
και αν έχεις κλαπέ ή/και κόφτρα πριν τον εναλλάκτη να τα βγάλεις.
Αλλά επειδή θεωρώ πως ο εναλλάκτης του κάνει πολύ καλή δουλειά, και θα σου ρίχνει την θερμοκρασία της καμινάδας σου πολύ ειδικά όταν δε το έχεις φορτωμένο με ξύλα το τζάκι σου, χρειάζεται να συνδέσεις ένα θερμόμετρο στην καμινάδα μετά τον εναλλάκτη για να παρακολουθείς - ρυθμίσεις πως θα δουλεύει το μοτέρ ώστε η καμινάδα σου και να αποδίδει ζέστη αλλά και να μην κρυώνει υπερβολικά.

ΥΓ1 την λύση 1 που γράφεις δε την κατάλαβα να σου πω την αλήθεια. Την λύση 3 δε στην προτείνω γιατί δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση και τι υλικά έχεις μέσα στην φούσκα σου (οπότε δε μπορώ να σου πω αν είναι κατάλληλα για να αναπνέεις αέρα από εκεί).
ΥΓ2 Γιατί δε κάνεις ένα νέο θέμα? :cheer: ;) :silly:


θα σφηνωσω πετρομβαμβακα αναμεσα στις 2 τρυπες της καμιναδας σαν παταρια δηλαδη κ ο αερας θα εχει να κανει μονο με το συγκεκριμενο σημειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142086 από Stavrax
Αν η δοκιμή έγινε με ανοιχτή πόρτα είναι πολύ λογικό. Οι δύο επάνω βγάζουν αέρα και τον αναπληρώνει από το κενό γύρω από την καμινάδα του κάτω ορόφου.
Με κλειστή πόρτα έχεις την ίδια συμπεριφορά?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142243 από xaris-cd
στελιο 1 μπορεις να μου εξηγήσεις πως ειναι εσωτερικα ο εναλλακτης ?...ειναι ετοιμο αυτο η ειπες σε καποιον να στο φτιάξη?...απο οτι καταλαβαίνω πρεπει να εχει εσωτερικό αεραγωγό μεσα στον σωληνα του εναλλάκτη ...ειναι λεπτος σωληνας ~φ75?..εχει μεγαλη διαδρομη ?αν μπορεις λιγο να το εξηγησεις να αντιληφθώ πως λειτουργει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ