Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8049 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Τιμές pellet

stergiosbik έγραψε: Δυστυχως μ αυτα που διαβαζω εξακολουθω να επιβεβαιωνομαι οτι εχουμε τελειωσει σαν χωρα κ κυριως σαν ΕΘΝΟΣ!!!
Ασχολουμαστε ολοι με το τι κανει ο αλλος,με το αν βγαζει τα χρηματα εξω ο βιομηχανος,με το τιμη εχει το πελλετ απο καποιους που αισχροκερδουν κτλ.
ΕΣΥ(ΕΓΩ) ο ιδιος τι κανεις?
Κρινεις ολους τους αλλους.Τον εαυτο σου ποτε θα τον κρινεις?
Γιατι δε προτιμας καποιον Ελληνα εμπορο στο οποιοδηποτε ειδος κ Ελληνικα προιοντα?
Δε γινεται να ειναι ολοι σκαρτοι.
Γιατι αν ειναι ολοι τοτε αυτοματως εισαι κ εσυ σκαρτος οποτε μη μιλας καθολου!!!
Γιατι να πας στο Lidl?
Eχει επωνυμα προιοντα?
Δικες του μαρκες ειναι.Γιατι να μη παρεις μακαρονια Γαλαξιας,Βεροπουλος κτλ που ειναι σε αντιστοιχες τιμες?
Κ απο ποτε η λεξη πατριωτισμος ειναι μεγαλη?
Δεν ειναι καθολου μεγαλη.Αυτονοητη κ ιερη υποχρεωση ειναι!
Τα 3 παλικαρια μας που χαθηκαν στα Ιμια αυτο πιστευαν κ λειτουργησαν μ αυτον τον τροπο!
Αφηστε τις παγκοσμοιοποιησεις,κοινες οικονομιες κ π..τσες μπλε!
Οπως το λαδι με το νερο δε γινονται ενα ετσι κ οι λαοι δε γινεται να σμιξουν.
Για να εχουν μελλον τα παιδια μας πρεπει να παλεψουμε με οσες δυναμεις εχουμε λειτουργωντας
Εθνικα κ οχι να βγαζουμε τον κ..λο μας απ΄εξω.
Σε καμμια περιπτωση δεν εννοω οτι εμεις ειμαστε ανωτεροι,εκλεκτοι κτλ.
Απλως θελω να ειμαι στη χωρα μου να μην ενοχλω αλλες χωρες κ αυτες εμενα.


Στέργιο,το τι θέλεις εσύ με το τι γίνεται στην πραγματικότητα απέχουν πολύ.Το 90% των Ελλήνων ψηφίζουν ανθρώπους που πιστεύουν στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία,άσχετα αν μετά διαμαρτύρονται γιατί δεν τους απορροφά η αγορά τα προιόντα τους.Συνεχώς κι αδιαλλείπτως φάσκουν κι αντιφάσκουν με αλεπάλληλη ασυνέπεια λόγων κι έργων.Κανένας δεν μίλησε για σκάρτους εμπόρους.Μιλήσαμε για αισχροκέρδεια,για αρπαχτή (το σκάρτος είναι ισοπέδωση).Εγώ τουλάχιστον (δεν ξέρω εσύ)αυτό προσπαθώ να το αντιπαλέψω με έρευνα αγοράς.Θα πάω σε όποιο σούπερ μάρκετ πουλάει πρώτα φθηνο και μετά ποιοτικό προιόν.Το λάδι δεν σμίγει με το νερό,αλλά εσύ κι εγώ έχουμε χρόνια τώρα τους αλλοδπούς στη δούλεψή μας γιατι έτσι μας συμφέρει(να μην τα ξεχνάμε αυτά).Τέλος αν εσένα σου προσφέρουν δυο παλλέτες πελλετ μια ελληνική των 300 ευρω και μια αλλοδπή των 200,να προτιμήσεις την εληνική.Εγώ θα πάρω την άλλη και μείνε εσύ με την εντύπωση ότι θα μείνουν τα χρήματά σου στην Ελλάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8050 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε:
Το Lidl έχει πάρα πολλά Ελληνικά προϊόντα.


Πάρα πολλά Ελληνικά όχι,πάρα πολλά ελληνικά που παρασκευάζοναται και συσκευάζονται για το lidl ναί.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8052 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet
Γελαω καθε φορα μαυτα που διαωβαζω απο τους εμπορους... Πλακα εχετε ρει... Δεν εχετε καταλαβει οτι ο κοσμος ΔΕΝ εχει χρηματα και οτι ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ε;; Οτι τα χρηματα ΑΠΛΑ ΔΕΝ επαρκουν!! Αυτο με τις ποιοητητες DIN DAN DOM κλπ ειναι μια ΓΕΛΟΙΑ καραμελιτσα που φετος επιασε καλα στην Ελλαδιτσα μας και στον ασχετο Ελληνα με το πελλετ!! Εσεις πιστευετε οτι εισαγει ΕΛΛΗΝΑΣ ''ΕΜΠΟΡΑΣ'' πιστοποιημενο πελλετ απο την Αυστρια και Γερμανια κλπ;;; :silly: :silly: :silly: :lol: :lol: :lol: :lol: :woohoo: :woohoo:

Αγοσαζουν κατωτερης ποιοτητας πελλετ απο Σερβια, Βουλγαρια Ρουμανια βαζουν και λιγο πιστοποιημενο ΜΙΞ στο σακουλακι το πατανε και ενα σφραγιδακι με πιστοποιηση και μπαμ μπα εχουμε πιστοποιημενο πελλετ..

Κατι αλλο που σκεφτομαι εδω και καιρο.. Το θεμα ΔΕΝ ειναι να εισαγετε φτηνο πελλετ αλλα να ΠΑΡΑΓΕΤΕ φτηνο πελλετ στη ΧΩΡΑ μας!!! Μονο ΕΤΣΙ μπορει αυτη η χωρα να παει μπροστα!!! Αλλα ΠΟΥ μυαλο;;; Ελληναραδες Εμποροι!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8055 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τιμές pellet

azio1967 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Δυστυχως μ αυτα που διαβαζω εξακολουθω να επιβεβαιωνομαι οτι εχουμε τελειωσει σαν χωρα κ κυριως σαν ΕΘΝΟΣ!!!
Ασχολουμαστε ολοι με το τι κανει ο αλλος,με το αν βγαζει τα χρηματα εξω ο βιομηχανος,με το τιμη εχει το πελλετ απο καποιους που αισχροκερδουν κτλ.
ΕΣΥ(ΕΓΩ) ο ιδιος τι κανεις?
Κρινεις ολους τους αλλους.Τον εαυτο σου ποτε θα τον κρινεις?
Γιατι δε προτιμας καποιον Ελληνα εμπορο στο οποιοδηποτε ειδος κ Ελληνικα προιοντα?
Δε γινεται να ειναι ολοι σκαρτοι.
Γιατι αν ειναι ολοι τοτε αυτοματως εισαι κ εσυ σκαρτος οποτε μη μιλας καθολου!!!
Γιατι να πας στο Lidl?
Eχει επωνυμα προιοντα?
Δικες του μαρκες ειναι.Γιατι να μη παρεις μακαρονια Γαλαξιας,Βεροπουλος κτλ που ειναι σε αντιστοιχες τιμες?
Κ απο ποτε η λεξη πατριωτισμος ειναι μεγαλη?
Δεν ειναι καθολου μεγαλη.Αυτονοητη κ ιερη υποχρεωση ειναι!
Τα 3 παλικαρια μας που χαθηκαν στα Ιμια αυτο πιστευαν κ λειτουργησαν μ αυτον τον τροπο!
Αφηστε τις παγκοσμοιοποιησεις,κοινες οικονομιες κ π..τσες μπλε!
Οπως το λαδι με το νερο δε γινονται ενα ετσι κ οι λαοι δε γινεται να σμιξουν.
Για να εχουν μελλον τα παιδια μας πρεπει να παλεψουμε με οσες δυναμεις εχουμε λειτουργωντας
Εθνικα κ οχι να βγαζουμε τον κ..λο μας απ΄εξω.
Σε καμμια περιπτωση δεν εννοω οτι εμεις ειμαστε ανωτεροι,εκλεκτοι κτλ.
Απλως θελω να ειμαι στη χωρα μου να μην ενοχλω αλλες χωρες κ αυτες εμενα.


Στέργιο,το τι θέλεις εσύ με το τι γίνεται στην πραγματικότητα απέχουν πολύ.Το 90% των Ελλήνων ψηφίζουν ανθρώπους που πιστεύουν στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία,άσχετα αν μετά διαμαρτύρονται γιατί δεν τους απορροφά η αγορά τα προιόντα τους.Συνεχώς κι αδιαλλείπτως φάσκουν κι αντιφάσκουν με αλεπάλληλη ασυνέπεια λόγων κι έργων.Κανένας δεν μίλησε για σκάρτους εμπόρους.Μιλήσαμε για αισχροκέρδεια,για αρπαχτή (το σκάρτος είναι ισοπέδωση).Εγώ τουλάχιστον (δεν ξέρω εσύ)αυτό προσπαθώ να το αντιπαλέψω με έρευνα αγοράς.Θα πάω σε όποιο σούπερ μάρκετ πουλάει πρώτα φθηνο και μετά ποιοτικό προιόν.Το λάδι δεν σμίγει με το νερό,αλλά εσύ κι εγώ έχουμε χρόνια τώρα τους αλλοδπούς στη δούλεψή μας γιατι έτσι μας συμφέρει(να μην τα ξεχνάμε αυτά).Τέλος αν εσένα σου προσφέρουν δυο παλλέτες πελλετ μια ελληνική των 300 ευρω και μια αλλοδπή των 200,να προτιμήσεις την εληνική.Εγώ θα πάρω την άλλη και μείνε εσύ με την εντύπωση ότι θα μείνουν τα χρήματά σου στην Ελλάδα.


Eσυ azio καταλαβες απο αυτα που εγραψα οτι υποστηριζω την αισχροκερδεια?
Μαλλον λαθος καταλαβες.
Απο το προηγουμενο φορουμ ημουν απο τους πρωτους που το κατεκρινα (αισχροκερδεια) αλλα αυτο δε με κανει να λειτουργω κοντοφθαλμα.
Ξερω πολυ καλα οτι οταν υποστηριξω καποιον σωστο συμπατριωτη μου αυτος με τη σειρα του θα υποστηριξει εμενα οταν ελθει η καταλληλη στιγμη.
Δε θα τον "πουλησω" για 10euro διαφορα στον τονο η για 0,02euro διαφορα στο μακαρονι.
Εγω λειτουργω ετσι.
Μπορει να ειμαι λαθος αλλα τα γεγονοτα νομιζω οτι με δικαιωνουν.
Θα πω κ κατι που εχει πει καποιος-παπας νομιζω ηταν-το οποιο ειναι σοφο.

"Αν σε ενα χωραφι γεματο λουλουδια που στη μεση εχει ενα σκατο αφησεις μια μυγα αυτη θα ΨΑΞΕΙ κ θα παει στα σκατα.
Αν παλι σε ενα χωραφι γεματο σκατα που εχει στη μεση ενα λουλουδι αφησεις μια μελισσα αυτη θα ΨΑΞΕΙ κ θα παει στο λουλουδι."

Οποτε ας αποφασισουμε ολοι μας τι θελουμε να ειμαστε.
Μελισσες η μυγες?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8056 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet
Παιδιά αφήστε τα Lidl στην ησυχία τους δεν είναι το θέμα της συζήτησής μας. Σχετικά με δυναμική παραγωγής ενός εργοστασίου θα απαντήσω στον φίλο ποιο επάνω το εξής. Καλύτερα να έχεις δυνατότητα παραγωγής 10000 τόνων την ημέρα απο ποιοτικό πέλλετ παρά 30000 τόνους απο πέλλετ με πριονίδια απο λεύκα όπως έμαθα ότι χρησιμοποιεί το τοπικό μας εργοστάσιο (εξού και η μείωση της ποιότητας). Τεσπα, αν οι μονάδες παραγωγής στην Ελλάδα θέλουν να έχουν βιωσιμότητα θα πρέπει να γίνουν ποιο ανταγωνιστικές τόσο στην τιμή όσο και στην ποιότητα, τέλος. Τώρα προς το παρών σίγουρα όσοι μπορούν απο εμας θα κάνουν φέτος εισαγωγή αυτό το θεωρώ βέβαιο είμαι και εγώ ένας απο αυτούς. Καλύτερα χαμηλή ποιότητα και ποιο φτηνά παρά χαμηλή ποιότητα και ποιο ακριβά το δίπτυχο είναι συγκεκριμένο. Του πάρα χρόνου θα δούμε τι θα κάνουμε. Εξάλλου (για εμένα μιλάω τώρα) υπάρχουν και άλλα είδη προς καύση (σιτάρι, καλαμπόκι, τσόφλια απο αμύγδαλα-καρύδια, πυρινόξυλο, ακόμη και ξύλα). Γι΄αυτό πλήρωσα ένα σκασμό λεφτά για τον λέβητα μου για να μην είμαι εξαρτώμενος μόνο απο το πέλλετ.
Η αγορά σε δύσκολους καιρούς θα τιμωρήσει τους κερδοσκόπους απο μόνη της, δεν χρειάζεται να γινόμαστε εμείς οι δικαστές της υπόθεσης. Όποιος έχει έξυπνο και επιχειρηματικό μυαλό θα επιβιώσει οι υπόλοιποι θα κάνουν μιά ίσως δύο αρπαχτές και μετά θα ψάχνονται για άλλου είδους εμπόριο. Τους εύχομαι καλή τύχη :lol: :lol:

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8057 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet

michalisgr έγραψε: Κατι αλλο που σκεφτομαι εδω και καιρο.. Το θεμα ΔΕΝ ειναι να εισαγετε φτηνο πελλετ αλλα να ΠΑΡΑΓΕΤΕ φτηνο πελλετ στη ΧΩΡΑ μας!!! Μονο ΕΤΣΙ μπορει αυτη η χωρα να παει μπροστα!!! Αλλα ΠΟΥ μυαλο;;; Ελληναραδες Εμποροι!!!


Για αυτό που λες χρειάζεται σήκωμα τα μανίκια και δουλειά, χειρονακτική εργασία, ιδρώτα, πολλές ώρες απασχόλησης, δύσκολο κέρδος, κτλ κτλ.

Ποιος καλοαναθρεμμένος Ελληνας νέος, έχει διάθεση σήμερα για κάτι από τα παραπάνω ? :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.411 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ