Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8116 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τιμές pellet
Πολυ Καλα εκανες φιλε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8172 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Απαντήθηκε από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ στο θέμα Τιμές pellet

michalisgr έγραψε: εγω παλι θα το ξανα γραψω και ας γινομαι κουραστικος!!

Επειδη και εγω φιλε μου προλαλησαντα ετυχε να φτιαξω το σπιτι μου θα σου πω το εξης:

Ενα 90% των πραγματων που εχω μεσα στο σπιτι απο Υδραυλικα, Ηλεκτρολογικα, Θερμανση, Κουζινα κλπ ειναι αγορασμενα απο το ebay


Ενα προσφατο παραδειγμα.. Αγορασα ταπετσαρια.. Παω λοιπον σε 5-6 γνωστα μαγαζια και κοιταξαμε με τη γυναικα μου τα βιβλια ταπετσαριων.. Κρατησαμε τους κωδικους της ταπετσαριας αλλα επισης και φωτογραφια στο κινητο.
Η προσφορες που μας κανανε τα μαγαζια για 10 ρολους της συγκεκριμενης ταπετσαριας ηταν 1000€ - 1150€ (ΕΛΛΑΔΑ)
Ε λοιπον τις αγορασα μαζι με τα εξοδα αποστολης 224,75€ απο ebay..

Το σπιτι μου βγηκε 30.000€ ΚΟΜΠΛΕ με τα ολα του! Αν τα αγοραζα απο εδω ηθελα κοντα στα 70.000€ Πανω απο τα διπλα. Οποτε τι κανουμε;; ΨΑΧΝΟΥΜΕ,ΚΟΙΤΑΜΕ, ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ...

Μακαρι να στελνανε και μεσω ebay pellet.. αλλα...


Έχεις δίκιο,

κι εμείς που μόλις πέρσι τελειώσαμε το σπίτι μας τα ίδια κάναμε. Οι τιμές της ελληνικής και ακόμη χειρότερα της τοπικής (Κέρκυρα)αγοράς ήταν απλησίαστες σε σχέση με ότι έβρισκα μέσω internet ή και ακόμη στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Τα μονωτικά υλικά που χρησιμοποίήσαμε, τα φέραμε από ΑΘήνα. Πληρώσαμε τα μεταφορικά & είχαμε και όφελος 15% σε σχέση με ότι μας έδινε τοπικός αντιπρόσωπος για τα ίδια ακριβώς υλικά.

Τα σώματα καλοριφέρ και τα λοιπά (θερμοστατικές κεφαλές, θερμοστάτες) που χρειαστήκαμε τα φέραμε από Αθήνα & μας στοίχισαν ΤΙΜΟΛΟΓΗΜΕΝΑ 1.000eur φθηνότερα από την καλύτερη προσφορά που πήραμε από ντόπιους, τα οποία θα παίρναμε ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ εννοείται (!!!!).

Την ξυλεία και τα κεραμύδια τα φέραμε από Ηγουμενίτσα & μας στοίχισαν σε σύνολο 420eur φθηνότερα (μετά την μεταφορά) σε σχέση με τον φθηνότερο έμπορο στο νησί.

Όσο μας στοίχισαν όλα τα έπιπλα μαζί, που τα πήραμε από Αθήνα, θα μας στοίχιζαν μόνο τα έπιπλα του καθηστικού αν τα πέρναμε από Κέρκυρα.

Κλπ Κλπ Κλπ

Και μετά μιλάμε για ενίσχυση της τοπικής αγοράς και κουραφέξαλα??? Γιατί? Τι μου προσφέρει αυτός για να τον προτιμήσω? Την καλύτερη εξυπηρέτηση? Την καλύτερη ποιότητα? Ή την καλύτερη τιμή? Επειδή υπάρχει θαλάσσια μεταφορά και αυξάνει το κόστος? Και για μένα υπήρχε θαλάσσια μεταφορά όταν τα έφερνα από απέναντι. Κι εγώ ως ιδιώτης είχα περισσότερη επιβάρυνση απ ότι έχει ο έμπορος που είναι τακτικός πελάτης, τόσο των μεταφορικών, όσο και των προμηθευτών του. Κι όμως ήθελε μόνο από μένα να κάνει απόσβεση όλου του κόστους τους για ένα έτος. Ε ΌΧΙ, ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΕΘΑΝΑΝ!!!! Υ

ΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΜΠΟΡΟΙ - ΤΥΧΟΔΙΩΧΤΕΣ.

Είδα και τι έγινε με τα φωτοβολταικά. Ξαφνικά ο κάθε τυχαίος έγινε ειδικός στα φωτοβολταικά. Ειδικός στον υπολογισμό της απόδοσης και στην επιλογή του κατάλληλου πάνελ. Έτσι γίνεται πάντα στην ψωροκώστενα. Όλοι είμαστε ειδικοί και αρμόδιοι για όλα. Μόνο λίγοι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Γιατί υπάρχουν και πραγματικοί επαγγελματίες. Κι εγώ συνάντησα τέτοιους και πραγματικά προτίμησα να δώσω κάτι παραπάνω σ αυτούς, αλλά είναι πάντα δίπλα μου σε ότι ανάγκη έχω. Hello... after sale service το λένε.......

Γι αυτό πρέπει οι έλληνες έμποροι και παραγωγοί να ρίξουν λίγο το τουπέ που είχαν αποκτίσει εδώ και χρόνια, γιατί τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην. Αν θέλουν να επιβιώσουν, θα πρέπει να προσαρμοστούν στα δεδομένα της οικονομικής κατάστασης των καταναλωτών-πελατών τους. Κι αυτή είναι κάκιστη. Και δεν μπορούν να ζητάνε απ το πρώτο φορτίο να βγάλουν τα έξοδα του έτους τους. Σε καμία χώρα του κόσμου δεν γίνεται αυτό, γι αυτό και προοδεύουν οι επιχειρήσεις και οι λαοί.

Εγώ με όσο μισθό μου έχει απομείνει, θα προτιμήσω εκείνον τον έμπορο ή παραγωγό pellet που θα μου δώσει την καλύτερη σχέση τιμής/ποιότητας. Είτε αυτόν τον λένε Frich, είτε John, είτε Mohamet, είτε Θρασύβουλο. Αν ο Θρασύβουλος θέλει να τον προτιμήσω, τότε να κάνει κάτι κι αυτός για μένα.... Όχι να με κερδίσει, αλλά να με κρατήσει. Γιατί μόνο αν με κρατήσει θα έχει για πάντα κέρδος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS, nicholasgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8547 από Taiby
Απαντήθηκε από Taiby στο θέμα Τιμές pellet
Καλημερα καλημερα και καλη τσικνοπεμπτη,
Σας γραφω απο Δραμα, μολις βρηκα το φορουμ και διαβασα λιγακι, να πω την αληθεια δεν αντεξα να το διαβασω ολο...70 σελιδες ειναι πολλες :)
Λοιπον θελω να σας πω για 2-3 πραγματακια, πρωτον δουλευω σε καταστημα που εμπορευεται πελλετ( δεν ειναι δικο μου, απλα δουλευω, το τονιζω) αλλα θα ειμαι οσο το δυνατον αντικειμενικοτερος.
Η εταιρεια που εργαζομαι εχει αυστριακο πελλετ προς 300ευρω τον τονο και 5 ευρω την σακουλα των 15κιλων, ειναι μια καπως τσιμπεμενη τιμη αλλα το προιον ειναι οπως λενε ολοι απο τα καλυτερα.
Η alpha wood ενω ειχε απο τα καλυτερα πελλετ δυστυχως το εχει χαλασει σαν ποιοτητα, κριμα γιατι θα μπορουσε τουλαχιστον για ελλαδα να ειναι νουμερο ενα. Ολοι οι πελλατες μας ειχαν alpha wood και ηρθαν σε εμας(μιλαω κυριως για καυστηρες) απο εκει και περα οι τιμες στην Δραμα κυμαινονται τωρα, σε υψηλα επιπεδα, λογω οτι δεν υπηρχε και προιον, δηλ απο 290 το βουλγαρικο εως 400 ευρω!!!!! ναι ναι καλα διαβαζεται, πουλαει καποιος στην Δραμα 6 ευρω το σακουλακι και τον τονο 66σακουλακια επι 6 ευρω!!!πουλαει το ιδιο προιον με εμας.
Απο alibaba και λοιπα site φιλοι μου θα ηθελα να σας "προηδοποιησω" για 2 λογους, ποτε μην κανετε δουλεια μεσω υπολογιστη, νομος! θα χασετε χρηματα, χρονο και την ηρεμια σας και δεν θα μπορεσετε να κανετε τιποτα.Η εταιρεια μου "εχασα" 2000ευρω με καποιους Ουκρανους,Τουρκους και λοιπους κυριους.Αν σονι και καλα θελετε μεσω ιντερνετ να κανετε δουλεια απλα παντα να προτεινετε να εχετε ραντεβου, εκει θα φανει και ποιοι ειναι σοβαροι και ποιοι οχι.Βουλγαρια τωρα, δεν θα πω οτι την γυρισα ολη αλλα λογω το οτι ειμαι κατα καποιον τροπο υπευθυνος για την ευρεση πελλετ πηγα σε παρα πολλα εργοστασια παραγωγης πελλετ στην Βουλγαρια.Οταν μιλησεις αγγλικα οι τιμες ανεβαινουν αυτοματα 30% επανω, καλυτερα να ξερεις Βουλγαριακα ή να εχεις Βουλγαρο εμπιστωσηνης μαζι σου.
Απο ολα οσα ειδα στην νοτια Βουλγαρια δεν αξιζει κανενα, κακης ποιοτητας πελλετ με ρετσινη και χημικα τις περρισοτερες φορες.Στην βορεια βουλγαρια εχει καλυτερης ποιοτητας και με τις καταλληλες γνωριμιες μπορεις να προμηθευτης αλλα μονο καλοκαιρι(συγνωμη λαθος απο Απριλιο) και οταν λεω καταλληλες γνωριμιες, εννοω καποιον που να συνεργαζεται μαζι τους και να ξερει οτι ειναι αξιοπιστοι. Οπως θα ξερετε οι ιταλοι το 2011 εξορμησαν στην βουλγαρια για φτηνο πελλετ και τα περισσοτερα εργοστασια τους εχουν ιταλικα ή κινεζικα πιστοποιητικα, με μια μικρη ευρενα στο διαδυκτιο ή αν εχετε φιλο χημικο αναλυτη θα δειτε οτι τα ιταλικα δινονται ΔΩΡΕΑΝ, τα γερμανικα πιστοποιητικα DIN 51731/DIN plus περιεχουν προσθετα χημικες ουσιες και μεταλλα(αρσενικο,καδμιο,χρωμιο κλπ) ενω τα σουηδικα και μετα τα αυστριακα εχουν τα καλυτερα πιστοποιητικα ONORM(austria) SS18 71 20(sweden), τα καλυτερα πελλετ στον κοσμο ειναι τα σουηδικα αλλα λογω κοστους δεν ερχονται ελλαδα.
Διαβασα καπου εδω στο φορουμ οτι καλυτερα ειναι να προπαραγγειλεις, ναι ειναι καλυτερο, οι τιμες ειναι τουλαχιστον 30-40% χαμηλοτερες, μιληστε με τους προμηθευτες σας και με μια μαζικη παραγγελια θα εχετε καλυτερες τιμες. Απλα οσο μπορειτε αποφυγετε τις παγιδες κυριως διαδυκτιακες και αν ειστε εμποροι θελετε τουλαχιστον 1 χρονο στο να ψαξετε, δοκιμασετε και να καταληξετε σε μια το πολυ 2 ποιοτητες πελλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, KERBEROS, kakos, mantzoumis, nicholasgr, DimTsak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8551 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet
μπραβο πολυ καλη η πληροφοριση σου.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8553 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet

Taiby έγραψε: Καλημερα καλημερα και καλη τσικνοπεμπτη,
Σας γραφω απο Δραμα, μολις βρηκα το φορουμ και διαβασα λιγακι, να πω την αληθεια δεν αντεξα να το διαβασω ολο...70 σελιδες ειναι πολλες :)
Λοιπον θελω να σας πω για 2-3 πραγματακια, πρωτον δουλευω σε καταστημα που εμπορευεται πελλετ( δεν ειναι δικο μου, απλα δουλευω, το τονιζω) αλλα θα ειμαι οσο το δυνατον αντικειμενικοτερος.
Η εταιρεια που εργαζομαι εχει αυστριακο πελλετ προς 300ευρω τον τονο και 5 ευρω την σακουλα των 15κιλων, ειναι μια καπως τσιμπεμενη τιμη αλλα το προιον ειναι οπως λενε ολοι απο τα καλυτερα.
Η alpha wood ενω ειχε απο τα καλυτερα πελλετ δυστυχως το εχει χαλασει σαν ποιοτητα, κριμα γιατι θα μπορουσε τουλαχιστον για ελλαδα να ειναι νουμερο ενα. Ολοι οι πελλατες μας ειχαν alpha wood και ηρθαν σε εμας(μιλαω κυριως για καυστηρες) απο εκει και περα οι τιμες στην Δραμα κυμαινονται τωρα, σε υψηλα επιπεδα, λογω οτι δεν υπηρχε και προιον, δηλ απο 290 το βουλγαρικο εως 400 ευρω!!!!! ναι ναι καλα διαβαζεται, πουλαει καποιος στην Δραμα 6 ευρω το σακουλακι και τον τονο 66σακουλακια επι 6 ευρω!!!πουλαει το ιδιο προιον με εμας.
Απο alibaba και λοιπα site φιλοι μου θα ηθελα να σας "προηδοποιησω" για 2 λογους, ποτε μην κανετε δουλεια μεσω υπολογιστη, νομος! θα χασετε χρηματα, χρονο και την ηρεμια σας και δεν θα μπορεσετε να κανετε τιποτα.Η εταιρεια μου "εχασα" 2000ευρω με καποιους Ουκρανους,Τουρκους και λοιπους κυριους.Αν σονι και καλα θελετε μεσω ιντερνετ να κανετε δουλεια απλα παντα να προτεινετε να εχετε ραντεβου, εκει θα φανει και ποιοι ειναι σοβαροι και ποιοι οχι.Βουλγαρια τωρα, δεν θα πω οτι την γυρισα ολη αλλα λογω το οτι ειμαι κατα καποιον τροπο υπευθυνος για την ευρεση πελλετ πηγα σε παρα πολλα εργοστασια παραγωγης πελλετ στην Βουλγαρια.Οταν μιλησεις αγγλικα οι τιμες ανεβαινουν αυτοματα 30% επανω, καλυτερα να ξερεις Βουλγαριακα ή να εχεις Βουλγαρο εμπιστωσηνης μαζι σου.
Απο ολα οσα ειδα στην νοτια Βουλγαρια δεν αξιζει κανενα, κακης ποιοτητας πελλετ με ρετσινη και χημικα τις περρισοτερες φορες.Στην βορεια βουλγαρια εχει καλυτερης ποιοτητας και με τις καταλληλες γνωριμιες μπορεις να προμηθευτης αλλα μονο καλοκαιρι(συγνωμη λαθος απο Απριλιο) και οταν λεω καταλληλες γνωριμιες, εννοω καποιον που να συνεργαζεται μαζι τους και να ξερει οτι ειναι αξιοπιστοι. Οπως θα ξερετε οι ιταλοι το 2011 εξορμησαν στην βουλγαρια για φτηνο πελλετ και τα περισσοτερα εργοστασια τους εχουν ιταλικα ή κινεζικα πιστοποιητικα, με μια μικρη ευρενα στο διαδυκτιο ή αν εχετε φιλο χημικο αναλυτη θα δειτε οτι τα ιταλικα δινονται ΔΩΡΕΑΝ, τα γερμανικα πιστοποιητικα DIN 51731/DIN plus περιεχουν προσθετα χημικες ουσιες και μεταλλα(αρσενικο,καδμιο,χρωμιο κλπ) ενω τα σουηδικα και μετα τα αυστριακα εχουν τα καλυτερα πιστοποιητικα ONORM(austria) SS18 71 20(sweden), τα καλυτερα πελλετ στον κοσμο ειναι τα σουηδικα αλλα λογω κοστους δεν ερχονται ελλαδα.
Διαβασα καπου εδω στο φορουμ οτι καλυτερα ειναι να προπαραγγειλεις, ναι ειναι καλυτερο, οι τιμες ειναι τουλαχιστον 30-40% χαμηλοτερες, μιληστε με τους προμηθευτες σας και με μια μαζικη παραγγελια θα εχετε καλυτερες τιμες. Απλα οσο μπορειτε αποφυγετε τις παγιδες κυριως διαδυκτιακες και αν ειστε εμποροι θελετε τουλαχιστον 1 χρονο στο να ψαξετε, δοκιμασετε και να καταληξετε σε μια το πολυ 2 ποιοτητες πελλετ.


Πού ήσουν τόσο καιρό κρυμμένος φίλε Taiby. Είσαι πολύτιμος γι' αυτό το φόρουμ. Εύχομαι να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις στο μέλλον. Καλωσήρθες...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8554 από thomi
Απαντήθηκε από thomi στο θέμα Τιμές pellet
εχεισ δοκιμασει βουλγαρικο πελλετ?ειμαι καινουργια και προσπαθω να προσαρμοστω στο πελλετ απο δυσκολεβομαι.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.371 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ