Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97772 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε:

valsam έγραψε:

giogud έγραψε:

valsam έγραψε:

theoilia έγραψε: Είναι λίγο δύσκολο όμως για κάποιους να ξανά αλλάξουν καύσιμο.Κάποιοι επένδυσαν κάποια χρήματα σε αγορά λέβητα,κάποιοι,όπως εγώ,μένουν σε οικοδομές.Δεν είναι για όλους το ξύλο και αυτό εκμεταλεύονται κάποιοι.Το θέμα είναι πως φέτος θα πληρώσουμε όπως δείχνουν τα πράγματα μία αύξηση της τάξης του 15% για τα πέλλετ.Και θα το ξαναρωτήσω,τι είναι αυτό που δικαιολογή μία τέτοια αύξηση;Από τους 2 έμπορους που συμμετέχουν σε αυτή την κουβέντα ακούσαμε πως το ένα ακρίβηνε γιατί δεν θα είναι ποια σε διάφανη σακούλα και από τον άλλον ότι πέρσι πουλούσε σχεδόν στο κόστος γιατί είχε ένα καινούργιο προιόν που ήθελε να το βάλει στην αγορά.Κλάιν μάιν.Εγώ θέλω την διάφανη σακούλα με 30€ κάτω.Μπορώ να την βρώ;Μάλλον όχι...

Eτσι ειναι φιλε δεν γινετε καποιος που αλλαξε καυσιμο και πηγε απο το πετρελαιο στο πελλετ να ξαναλαξει και να παει στο ξυλο ουτε ειναι για ολους το ξυλο οπως πουλυ σωστα λες,εστο και με αυτες τις τιμες παλι θα βγουν νεοι πελατες για πελλετ (αφου το πετρελαιο το ξεχναμε)αλλα θα ειναι πολυ λιγοτεροι εως ελαχιστοι γιατι με τις σημερινες τιμες του το πελλετ μπηκε στα χωραφια του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ1
Το 15% αύξηση μην την ψαχνεις ετσι (νομιζουν!)θα πηγαινει το θεμα μιας και δεν θα μεγαλωνει ο αριθμος καινουργιων καταναλωτων που θα στραφουν στο πελλετ ως εναλακτικου καυσιμου,παρε παραδειγμα το υγραεριο αυτοκινητων,μετα την φορολογιση του και τις φημες περι επιβολης ειδικου τελους κυκλοφοριας κανεις δεν βαζει πια στο αυτοκινητο του κιτ υγραεριου με αποτελεσμα να κλεινουν σχεδον ολοι οι εγκαταστατες αλλα οι πρατηριουχοι εξακολουθουν και κανουν χρυσες δουλειες,το καρτελ των πρατηριουχων δουλευει με 30 λεπτα κερδος στο λιτρο με τον νομο της ομερτα,σου λενε μπορει να μην μεγαλωνει η πιτα απο καινουργιους πελατες αλλα τους ηδη υπαρχων θα τους ξεσκισουμε,συρικνονοντας ετσι κατα πολυ το οφελος του καταναλωτη,ετσι καπος την βλεπω την δουλεια να πηγαινει και μετο πελλετ,μονο που πισω εχει η αχλαδα την ουρα και μπορει καλιστα ο καταναλωτης να παραγγειλει απ'εξω κατευθειαν και να τους γραψει στα παλια του τα παπουτσια,βλεπεις στο πετρελαιο και το υγραεριο δεν γινετε να πεις θα φερω απ'εξω ενα φορτηγο!
Η επομενη κινηση ειμαι σιγουρος θα'ναι το κλασικο Ελληναραδικο δηλ. ο εμπορας να παρει τηλ. στα εργοστασια και να ζητησει να μην πουλανε σε ιδιοτες,να σου πω μια ιστορια που μου συνεβη πριν 2 χρονια περιπου, οταν λοιπον πηγα στην εκθεση της prity στα Σοφια και μπηκε μεσα ενας Ελληναρας με ενα Βουλγαρο μεταφραστη και εκανε μεγαλουτσικη παραγγελια,ελεγε βαλε 4 απ'αυτο 5 απ'εκεινο 3 απο'κεινο κ.τ.λ και του λεει του μεταφραστη 3 φορες "πεστς ναβαλν στου σαιτς απουκλιστικος αντιπροσουπως Ελλαδας τονομαμ",το ειπε βεβαια 3 φορες γιατι τον εγραφε κανονικα ο Βουλγαρος της prity ,μετα απο κανα 5λεπτο που εφυγε ο τυπος που ηθελε να ειναι ο απουκλιστικος αντιπροσουπως Ελλαδας σκαει αλλος ενας νταλε κουλε τυπος και δεν το πιστευαμε με αυτο που εγινε,ξανα μανα στο ιδιο εργο θεατες εγω και ο αδελφος μου,αληλοκοιταχτικαμε και κλαψαμε απο τα γελια!

Και γω λέω ότι είσαι μόνο λόγια και ότι παραπληροφορείς και κλέβεις ΦΠΑ. Σε προκαλώ να με διαψεύσεις. Και θα πω το κλασικό. Αγοράζω όση ποσότητα θέλεις στα 210€(200€ λες ότι αγοράζεις). Δεσμεύομαι ότι θα φτάσει στα μέλη παραδομένο(φορτοεκφόρτωση και διανομή παλέτα παλέτα) στα 230€.
Μόνο 10000 μπορείς να βγάλεις. Δεν σε χαλάει.

Στο παραληρημα σου φιλε στρεβλωνεις αυτα που εχω γραψει,και μαλλον το κανεις επιτειδες,γραφω πουθενα οτι το 200 ευρω ο τονος ειναι φετινη τιμη?
το κανεις συνεχεια, μια εγραψες οτι ειπα 180 και σου απαντησα "Που ειδες να γραφω για 180 εγω"τωρα γραφεις για τωρα 200,οτι να΄ναι φιλε!
Περσινες ειναι τιμες που λεω 200, ενταξει το καταλαβες?
Φετος οπως καταλαβες δεν μπηκα καν στον κοπο να ρωτησω ποσο βγαινει το πελλετ γιατι δεν με νοιαζει οπως ειπα μιας και εγινα ξυλακιας!

Και 200€ με μη αποδιδόμενο ολόκληρο ΦΠΑ είναι. Το 141 τιμή εργοστασίου που ειπες, σημαίνει 220 με Φπα για νταλίκα. Μόνο 500€ φοροδιαφυγή ανά φορτηγό.

Βρε δεν πας απο δω συκοφαντη ε συκοφαντη που θα μας πεις και κλεφτες του φπα,που ειδες παλι να γραφω 141 τιμη εργοστασιου εγω,τα εχεις μπερδεψει εντελος και τα εχεις κανει σαλατα μου φαινετε,παρακαλω τους mods να βαλουν σε ταξη τον χορηγο του φορουμ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97778 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές pellet
Προβατακια & παπαγαλακια των φιλων εμπορων

1) TRAGIC ειναι να προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν βγαζουν κερδος και να το δεχεσαι χωρις αντιρηση!
2) TRAGIC θα ειναι επισης αφου φας την παραμυθα του χρονου να πληρωσεις το ιδιο πελλετ κανα 20-30% επανω και να βλαστημας την ωρα και την στιγμη που το εβαλες στην ζωη σου!
3) TRAGIC θα ειναι επισης αν πεσει το πετρελαιο να εχεις προπληρωσει τονους πελλετ που τοτε ως δια μαγειας θα πωλουνται φτηνοτερα!
4) TRAGIC ειναι πολλα πραγματα που ισως δεν αντιλαμβανεστε και παιζονται εις βαρος σας (ΑΝ φυσικα γραφεται και ειστε καταναλωτες και οχι δευτεροεγγραφες ή συγγενεις οπως ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!)


Εμποροι

Απο εδω την πηγατε απο εδω την πατε την κουβεντα και αποπροσανατολιζετε τον κοσμο! Μην μας νομιζετε ολους χαιβανια! Θεμιτο να εχεις κερδος, φυσικα δουλεια κανεις ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙ σ αυτο! ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΤΕ ΠΡΟΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΤΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΕΥΡΩ στην επομενη σεζον!!!

Αν συνεχισετε την ιδια καραμελα, τοτε και ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΡΑΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΘΟΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ!


Θα επιμεινω προς τον κ. Ζαρη, επειδη ειδε φως και μπηκε στην κουβεντα (καθως μεχρι τωρα δεν ακουστηκε το ονομα του), προφανως θα πει οτι μπηκε λογο ιδιοτητας...Αγαπητε κ. Ζαρη η λυκοφιλια δεν θα βγει σε καλο, καλυτερα να αλλαξετε πλευση! (καταλαβαινεις πιστευω τι εννοω) ;)


Υγ. Συγνωμη που μαθαινω πραγματα και καταστασεις! Βλεπετε οι κοινωνικες σχεσεις εχουν πολυ περισσοτερα πλεονεκτηματα απ οτι τα πληκτρολογια! Η θεσσαλονικη εξαλλου ενα χωριο ειναι :lol:

Φιλικα παντα
Η κουτσομπολα της γειτονια σας....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97782 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Τιμές pellet

kosmidis80 έγραψε: Προβατακια & παπαγαλακια των φιλων εμπορων

1) TRAGIC ειναι να προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν βγαζουν κερδος και να το δεχεσαι χωρις αντιρηση!
2) TRAGIC θα ειναι επισης αφου φας την παραμυθα του χρονου να πληρωσεις το ιδιο πελλετ κανα 20-30% επανω και να βλαστημας την ωρα και την στιγμη που το εβαλες στην ζωη σου!
3) TRAGIC θα ειναι επισης αν πεσει το πετρελαιο να εχεις προπληρωσει τονους πελλετ που τοτε ως δια μαγειας θα πωλουνται φτηνοτερα!
4) TRAGIC ειναι πολλα πραγματα που ισως δεν αντιλαμβανεστε και παιζονται εις βαρος σας (ΑΝ φυσικα γραφεται και ειστε καταναλωτες και οχι δευτεροεγγραφες ή συγγενεις οπως ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!)


θεοδωρή, ελπίζω ο χαρακτηρισμός "παπαγαλάκι" να μην απευθύνεται σε εμένα, θα είναι κρίμα.

κάναμε και μια σύντομη κουβέντα στη συνάντηση της Σίνδου και θέλω να πιστεύω πως κατάλαβες τι άνθρωπος είμαι

είναι η δεύτερη μπηχτή που δέχομαι ως "παπαγαλάκι", αν απευθύνεσαι σε εμένα,και αυτό γιατί προσπάθησα με το φτωχό μου το μυαλό να φέρω αυτή την συζήτηση σε κάποια λογικά πλαίσια

και στην τελική στα @@μου οι έμποροι που προσπαθούν να κερδοσκοπήσουν σε βάρος μου, αν δεν βρω την τιμή που θέλω, φορτηγό και έξω !!!!

αλλά το να προσπαθείς να κάνεις παζάρι στον έμπορα μέσω του forum, με τα επιχειρήματα που παρέθεταν μέλη στις προηγούμενες σελίδες, είναι τουλάχιστον απαξιωτικό αν όχι αστείο

καρτελ μπορεί να έχουν κάνει (και αυτό υποψιάζομαι με βάση την προσωπική έρευνα αγοράς για την αγορά του Σεπτεμβρίου) αλλά μονοπώλιο δεν είναι !!!

ας κάνει λοιπόν ο καθένας τις επιλογές του και ότι είναι να γίνει θα γίνει !!

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97783 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet
Το σβήσατε το ποστ; Μπράβο. Όταν φτάνουμε στην ουσία και καλούμε τον αλλο να αποδείξει στην πράξη τα λεγόμενα του με αποτέλεσμα να ευνοηθεί ο ίδιος και τα μέλη του φόρουμ, τότε διαγράφουμε το ποστ. ΜΡΑΒΟ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97786 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές pellet

scouter έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Προβατακια & παπαγαλακια των φιλων εμπορων

1) TRAGIC ειναι να προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν βγαζουν κερδος και να το δεχεσαι χωρις αντιρηση!
2) TRAGIC θα ειναι επισης αφου φας την παραμυθα του χρονου να πληρωσεις το ιδιο πελλετ κανα 20-30% επανω και να βλαστημας την ωρα και την στιγμη που το εβαλες στην ζωη σου!
3) TRAGIC θα ειναι επισης αν πεσει το πετρελαιο να εχεις προπληρωσει τονους πελλετ που τοτε ως δια μαγειας θα πωλουνται φτηνοτερα!
4) TRAGIC ειναι πολλα πραγματα που ισως δεν αντιλαμβανεστε και παιζονται εις βαρος σας (ΑΝ φυσικα γραφεται και ειστε καταναλωτες και οχι δευτεροεγγραφες ή συγγενεις οπως ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!)


θεοδωρή, ελπίζω ο χαρακτηρισμός "παπαγαλάκι" να μην απευθύνεται σε εμένα, θα είναι κρίμα.

κάναμε και μια σύντομη κουβέντα στη συνάντηση της Σίνδου και θέλω να πιστεύω πως κατάλαβες τι άνθρωπος είμαι

είναι η δεύτερη μπηχτή που δέχομαι ως "παπαγαλάκι", αν απευθύνεσαι σε εμένα,και αυτό γιατί προσπάθησα με το φτωχό μου το μυαλό να φέρω αυτή την συζήτηση σε κάποια λογικά πλαίσια

και στην τελική στα @@μου οι έμποροι που προσπαθούν να κερδοσκοπήσουν σε βάρος μου, αν δεν βρω την τιμή που θέλω, φορτηγό και έξω !!!!

αλλά το να προσπαθείς να κάνεις παζάρι στον έμπορα μέσω του forum, με τα επιχειρήματα που παρέθεταν μέλη στις προηγούμενες σελίδες, είναι τουλάχιστον απαξιωτικό αν όχι αστείο

καρτελ μπορεί να έχουν κάνει (και αυτό υποψιάζομαι με βάση την προσωπική έρευνα αγοράς για την αγορά του Σεπτεμβρίου) αλλά μονοπώλιο δεν είναι !!!

ας κάνει λοιπόν ο καθένας τις επιλογές του και ότι είναι να γίνει θα γίνει !!


Αν και χρησιμοποιησα την τραγικοτητα που αναφερθηκε στο ποστ σου, δεν αναφερομαι σε σενα φιλε μου.

Σ αυτους που αναφερομαι, δεν θα κανουν τον κοπο να δειξουν οτι θιχτηκαν ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97787 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Τιμές pellet
Εγω αυτο που καταλαβαινω με το πελλετ ειναι οτι καθε χρονο ανεβαινει 25-30 ευρω(μεσο ορο) :angry: ,και το παρακολουθω απο Φλεβαρη του 2011!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.385 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ