Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97876 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet
Κάθε φορά που σας ζητάω να αποδείξετε στην πράξη τις τιμές που πετάτε ξεκάρφωτα, πάντα αλλάζετε κουβέντα. Αυτοί που σας έχουν μπερδέψει είναι κάτι απατεωνίσκοι που πουλάν μαύρα ή τίποτα άσχετοι που δεν ξέρουν τι είναι το ΦΠΑ.
Υπήρξε ένας από την περιοχή του Λαγκαδά δεν θυμάμαι ακριβώς από που που είπε το αμίμητο.
Αγοράζω 230€ με ενδοκοινοτική, κόβω απόδειξη 250€, μαζί με τον ΦΠΑ και το πουλάω 290€. Νόμιζε ο τύπος ότι κέρδιζε 50-60 € ανά τόνο. Στην πράξη κέρδιζε 2,5€ ανά τόνο και εμφάνιζε στα χαρτιά ότι πουλούσε με ζημιά 30€. Τέτοια γίδια έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Πούλησε από όσο ξέρω 5-6 φορτηγά.
Όπως και άλλος ο απατεώνας μετά το Δερβένι. Το έπαιξα πελάτης και είπε τ εξής εξωφρενικά.
-Εγώ: Πως και έχουμε τόσο καλές τιμές; Την καλύτερη τιμή από όλους έχεις.
-Απαντ.: Ελπίζω ο καταναλωτής να δείξει κατανόηση που δεν κόβω απόδειξη.
Στην ψύχρα από το τηλέφωνο χωρίς να με ξέρει. Για τέτοια θρασύτητα.
Κάτι τέτοιους τους συντηρούν οι κακοί καταναλωτές και δεν ευθυνόμαστε σε καμία περίπτωση εμείς. Μόνο κακό κάνουν και σε εμάς και στον καταναλωτή.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97877 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet
δε ξερω και ουτε με ενδιαφερει αν οποιοδηποτε ΑΝΩ σχολιο αφορουσε προσωπικα εμενα..

Αυτο που ξερω σαν καταλαναλωτης (ΠΕΛΛΕΤ) ειναι οτι η τιμη του στη χωρα μας ειναι υπερβολικα ακριβη ειδικα για τα εγχωρια οικονομικα δεδομενα του κοσμου.!!
Δεν δεχομαι απο κανεναν εμπορα το επιχειρημα οτι θα ειναι πιο ακριβο φετος επειδη αυξηθηκε ο ΦΠΑ η φορολογια κλπ.. Αναφερθηκε σε 5-10 τροπους αποφυγης φορολογιας που ειναι γνωστοι σε ΟΛΟΥΣ τους εμπορους! Τωρα το αν θεωρουν οτι ΔΕΝ κλεπουν το κρατος και απλα λενε στο λογιστη τους (Ε ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ) νομιζοντας οτι ετσι δεν κλεβουν αυτοι το κρατος αλλα ο λογιστης τους ειναι ΔΙΚΟ τους ΠΡΟΒΛΗΜΑ και ουτε καν με απασχολει!

Ξαναλεω οτι ΔΕΝ επιτρεπεται στην ΕΛΛΑΔΑ να εχουμε ΞΕΦΤΙΛΑ πελλετ ποιοτικος (ΣΕΡΒΙΑ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ,ΠΓΔΜ, Ελλαδα κλπ) και να πωλειται οσο το πιστοποιημενο της βορειας Ευρωπης!! Ειναι ξεφτιλα απο την μερια των εμπορων!!

Στη Γερμανια και στη Σουηδια που ημουν και τους πηγα δειγματα των ανω πελλετ με κοροιδευαν!!!

Σαν καταστημα και σαν επαγγελματιας απλα ξαναλεω... Αν πουλουσα πελλετ θα το πουλουσα οσο επρεπε να πωληθει.. ΠΑΝΤΑ σε λογικα πλαισια!! Οχι με κερδος 60%-150%!!

Α και by the way

www.heizpellets24.de/pelletpreis
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97878 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

michalisgr έγραψε: δε ξερω και ουτε με ενδιαφερει αν οποιοδηποτε ΑΝΩ σχολιο αφορουσε προσωπικα εμενα..

Αυτο που ξερω σαν καταλαναλωτης (ΠΕΛΛΕΤ) ειναι οτι η τιμη του στη χωρα μας ειναι υπερβολικα ακριβη ειδικα για τα εγχωρια οικονομικα δεδομενα του κοσμου.!!
Δεν δεχομαι απο κανεναν εμπορα το επιχειρημα οτι θα ειναι πιο ακριβο φετος επειδη αυξηθηκε ο ΦΠΑ η φορολογια κλπ.. Αναφερθηκε σε 5-10 τροπους αποφυγης φορολογιας που ειναι γνωστοι σε ΟΛΟΥΣ τους εμπορους! Τωρα το αν θεωρουν οτι ΔΕΝ κλεπουν το κρατος και απλα λενε στο λογιστη τους (Ε ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ) νομιζοντας οτι ετσι δεν κλεβουν αυτοι το κρατος αλλα ο λογιστης τους ειναι ΔΙΚΟ τους ΠΡΟΒΛΗΜΑ και ουτε καν με απασχολει!

Ξαναλεω οτι ΔΕΝ επιτρεπεται στην ΕΛΛΑΔΑ να εχουμε ΞΕΦΤΙΛΑ πελλετ ποιοτικος (ΣΕΡΒΙΑ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ,ΠΓΔΜ, Ελλαδα κλπ) και να πωλειται οσο το πιστοποιημενο της βορειας Ευρωπης!! Ειναι ξεφτιλα απο την μερια των εμπορων!!

Στη Γερμανια και στη Σουηδια που ημουν και τους πηγα δειγματα των ανω πελλετ με κοροιδευαν!!!

Σαν καταστημα και σαν επαγγελματιας απλα ξαναλεω... Αν πουλουσα πελλετ θα το πουλουσα οσο επρεπε να πωληθει.. ΠΑΝΤΑ σε λογικα πλαισια!! Οχι με κερδος 60%-150%!!

Α και by the way

www.heizpellets24.de/pelletpreis

Είσαι άσχετος και παραπληροφορείς τον κόσμο. Στο εμπόριο είσαι, γνώστης το παίζεις. Φέρε πέλλετ και πούλα όσο νομίζεις. Κλείσε μας τα μαγαζιά.
Τους τρόπους φοροαποφυγής απλά τους φαντάζεσαι. Δεν υπάρχει τρόπος σε έστω και λίγη σοβαρή επιχείρηση. Αν δεν τιμολογώ έστω και το 10% από τις αγορές μου, σε 3-4 χρόνια θα βρεθώ με εικονική αποθήκη 2000 τόνων. Θα φαίνεται ότι έχω ενώ θα είμαι άδειος. Αυτές τις βλακείες τις κάνουν κάποιοι που πουλάνε 5-6 φορτηγά την χρονιά και δεν τους ελέγχει κανένας και δεν αξίζει να τους ελέγξει κανένας. Αλλά με μόνο τέτοιους στην αγορά, θα κρυώσει πολύς κόσμος. Πετρέλαιο θα καίτε μέσα στο καταχείμωνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97880 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

www.heizpellets24.de/pelletpreis


Ευχαριστώ για τις τιμούλες. Λέει λοιπόν μέση τιμή για ΧΥΜΑ και άνω των 6 τόνων ΜΕΣΗ τιμή 246€.
ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ 7%. Με 23% θα είχε 282€. Το ΧΥΜΑ. ΤΟ ΧΥΜΑ .
Όσο περίπου έχει το συσκευασμένο στην Ελλάδα.
Στο φόρουμ και για ποσότητα 6 τόνων η τιμή θα είναι μαζί με την παράδοση 285€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97882 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές pellet

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:
Θα επιμεινω προς τον κ. Ζαρη, επειδη ειδε φως και μπηκε στην κουβεντα (καθως μεχρι τωρα δεν ακουστηκε το ονομα του), προφανως θα πει οτι μπηκε λογο ιδιοτητας...Αγαπητε κ. Ζαρη η λυκοφιλια δεν θα βγει σε καλο, καλυτερα να αλλαξετε πλευση! (καταλαβαινεις πιστευω τι εννοω) ;)


Υγ. Συγνωμη που μαθαινω πραγματα και καταστασεις! Βλεπετε οι κοινωνικες σχεσεις εχουν πολυ περισσοτερα πλεονεκτηματα απ οτι τα πληκτρολογια! Η θεσσαλονικη εξαλλου ενα χωριο ειναι :lol:

Φιλικα παντα
Η κουτσομπολα της γειτονια σας....


Καταρχην δεν ονομαζομαι Ζαρης. Μπορεις να με λες Γιωργο.
Δευτερον, αν ψαχτεις καλυτερα θα δεις οτι στην κουβεντα ειμαι καιρο τωρα. Μακαρι να ειχα τον χρονο σου να διαβαζω και να γραφω καθε μερα.
Τριτον, ποιο λυκοφιλια? Επειδη προστατευω το ονομα μου και την επιχειρηση μου, δηλαδη το σπιτι μου? Πλακα μας κανεις? Δεν ανεχομαι απο κανεναν να μου πει οτι φοροδιαφευγω ή ειμαι κλεφτης ή απατεωνας. Ουτε καν να υπονοησει κατι τετοιο. Γνωριζω οτι υπαρχουν πολλοι τετοιοι εμποροι, αλλα δεν ειναι δυνατον δημοσιως να κατηγορουμε ολους τους εμπορος.
Εγω προσωπικα απορω πως σε ενα σοβαρο φορουμ οπως αυτο, επιτρεπονται τετοιου ειδους χαρακτηρισμοί. Αν ηταν δικο μου το φορουμ θα εριχνα το ενα ban μετα το αλλο.
Τωρα για να ειμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το να αλλαξω πλευση! Τι θελεις να πεις?
Τι μαθαινεις δηλαδη και το λες με τετοιο τροπο ωστε να πιστευεις οτι φοβομαστε τιποτα? Για πες να μαθω και εγω!
Και αν θελεις να αφησουμε τα πληκτρολογια, μπορουμε να βρεθουμε απο κοντα αφου εισαι και εσυ στη Θεσσαλονικη.
Ξερεις, οταν ο κοσμος κουτσομπολευει καποιον, μαλλον το κανει επειδη τον ζηλευει ή τον φοβαται. Επομενως, εμενα προσωπικα μου αρεσει να με κουτσομπολεύουν.


Ωραια Γιωργο, ΔΕΝ νομιζω οτι κανεις κατηγορησε την εταιρια σου ή τον Γκουντελια ή τον Μεγκα πελλετ οτι φοροδιαφευγεται, εξαλλου και ΑΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ το κανετε, ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αποδειξεις δεν μπορει κανεις να σας καταλογησει τιποτα και να σας κατηγορησει σε καμια των περιπτωσεων! Αρα λοιπον οι τοποθετησεις σου (και εφοσον δεν ακουστηκε τιποτα για το ονομα της εταιριας που εργαζεσαι) ειναι ακυρες και δεν εχουν νοημα, εκτος και αν δανειστω το γνωμικο του σοφου Ελληνικου λαου 'οποιος εχει την μυγα'.

Για την λυκοφιλια που σου γραφω καταλαβαινεις πολυ καλα! Θα σου δωσω ενα τιπ παρ ολα αυτα για να το πιασουν και οι υπολοιποι.

Καποτε τα γκολντεν και οι τιμες τους ειχαν γινει σουσουρο και φασαρια και ο εκ Θεσσαλονικης μεγαλοεμπορος οποιαδηποτε χαμηλοτερη τιμη της δικιας του, τα εβγαζε ολα παρανομα και χωρις ΦΠΑ κτλ κτλ, τωρα ας πουμε οτι μιλαμε απλα για την ρευστοποιηση που κανουν μερικες εταιριες πολυ χαλαρα για να στοκαρουν νεα υλικα (Δεν το λεω εγω αυτο, εχει γραφτει απ αλλον - ψαξτο αν θες). Και αναρωτιεμαι εγω ως ο χαζος του νηματος?! Βρε μπας και κανατε την μοιρασια εδω και λιγο καιρο?

Οσο για την πλευση, ναι αν θελεις ακουσε με... ειμαι και εγω χρονια στην αγορα και σε πολυ μεγαλυτερων τζιρων εταιριες. Κατι εχουν δει τα ματια μου απο συνεργασιες και ατυπες συμφωνιες που τελικα κατεληξαν σε ναυαγια και την πληρωσε ο νεοτερος ή αν θελεις πιο αδυναμος. Η συμβουλη ειναι καθαρα φιλικη.

Σε οτι αφορα το φορουμ, αν δεν ανεχεσαι Γιωργο την κριτικη και τα οσα λενε οι καταναλωτες οπως πχ εγω, θα μπορουσες να κανεις το δικο σου φορουμ και να ακολουθησεις την οποια πολιτικη ή κανονες θελεις εσυ. επετρεψε μου να σου πω αλλο ενα που λεει ο σοφος Ελληνικος λαος 'Ιδου η ροδος'.

Τελος σε οτι αφορα τα κουτσομπολια που εντελως χιουμοριστικα εγραψα.

Ο κοσμος- μελη του φορουμ μην νομιζεις οτι συζητουν ή βλεπουν την ιστορια του φορουμ και πως εξελιχτηκε αυτο γιατι σας φοβουνται ή ζηλευουν ή οτιδηποτε. Την αγανακτιση, την φοβια και ισως την αγωνια του κυριως συζητουν για κατι που ξεκινησε για να ξεπερασει τις αδυναμιες και τα προβληματα του Παλιου phorum και η εξελιξη του εφτασε καλως ή κακως εδω που ειμαστε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #97884 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τιμές pellet

kosmidis80 έγραψε: Προβατακια & παπαγαλακια των φιλων εμπορων Ονόματα Θόδωρε! Και αποδείξεις φυσικά! Αλλιώς φαίνεται πως όλοι είμαστε τέτοιοι εκτός από σένα, τον μόνο προστάτη των καταναλωτών...

1) TRAGIC ειναι να προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν βγαζουν κερδος και να το δεχεσαι χωρις αντιρηση!
Εγώ δεν διάβασα να λέει κάποιος πως δουλεύει χωρίς κέρδος, εσύ πού το διάβασες;
2) TRAGIC θα ειναι επισης αφου φας την παραμυθα του χρονου να πληρωσεις το ιδιο πελλετ κανα 20-30% επανω και να βλαστημας την ωρα και την στιγμη που το εβαλες στην ζωη σου!
Δεν μας λές κάποιο παράδειγμα, εγώ δεν διακρίνω τέτοια περίπτωση να παίζει...
3) TRAGIC θα ειναι επισης αν πεσει το πετρελαιο να εχεις προπληρωσει τονους πελλετ που τοτε ως δια μαγειας θα πωλουνται φτηνοτερα! Αν πέσει το πετρέλαιο, που δεν το βλέπω, λογικό είναι πως το πέλλετ θα φτηνύνει, αφού θα υπάρχει μικρή ζήτηση και μεγάλη προσφορά, θα φτάσει να πωλείται και κάτω του κόστους!
4) TRAGIC ειναι πολλα πραγματα που ισως δεν αντιλαμβανεστε και παιζονται εις βαρος σας (ΑΝ φυσικα γραφεται και ειστε καταναλωτες και οχι δευτεροεγγραφες ή συγγενεις οπως ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!) Πάλι ονόματα δεν βλέπω, όλοι πάλι μέσα... Κι εσύ που αντιλαμβάνεσαι τί "παίζεται" το κρατάς για τον εαυτό σου και δεν μας εξηγείς κι εμάς τους φτωχούς τω πνεύματι!


Εμποροι

Απο εδω την πηγατε απο εδω την πατε την κουβεντα και αποπροσανατολιζετε τον κοσμο! Μην μας νομιζετε ολους χαιβανια! Θεμιτο να εχεις κερδος, φυσικα δουλεια κανεις ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙ σ αυτο! ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΤΕ ΠΡΟΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΤΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΕΥΡΩ στην επομενη σεζον!!! Με Βουλγαρία και Σερβία δίπλα μας, αυτό δεν μπορούν να το καταφέρουν...

Αν συνεχισετε την ιδια καραμελα, τοτε και ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΡΑΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΘΟΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ! Άσε τους εμπόρους, έχει φτωχούς κι ανεργους για να κάνουμε έρανο!


Θα επιμεινω προς τον κ. Ζαρη, επειδη ειδε φως και μπηκε στην κουβεντα (καθως μεχρι τωρα δεν ακουστηκε το ονομα του), προφανως θα πει οτι μπηκε λογο ιδιοτητας...Αγαπητε κ. Ζαρη η λυκοφιλια δεν θα βγει σε καλο, καλυτερα να αλλαξετε πλευση! (καταλαβαινεις πιστευω τι εννοω) ;)
Υπονοούμενα π'αλι κι έμεσες "προειδοποιήσεις"... Γιατί; Πες φανερά ό,τι ξέρεις, ενημέρωσέ μας, προφύλαξέ μας! Εσύ κάνεις σαν τον Τριανταφυλλόπουλο (Ταρζάν) που αφού έριχνε τα υπονοούμενα για 2-3 εκπομπές, μετά άλλαζε θέμα και το παλιό ξεχνιότανε (καταλαβαινόμαστε νομίζω)!

Υγ. Συγνωμη που μαθαινω πραγματα και καταστασεις! Βλεπετε οι κοινωνικες σχεσεις εχουν πολυ περισσοτερα πλεονεκτηματα απ οτι τα πληκτρολογια! Η θεσσαλονικη εξαλλου ενα χωριο ειναι :lol: Μαθαίνεις, αλλά δεν μας λες!

Φιλικα παντα
Η κουτσομπολα της γειτονια σας....

Αν θέλαμε κουτσομπολιά θα βλέπαμε τη Λαμπίρη και τη Μελέτη, κι όχι το energ.gr
Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά είμαστε μεγάλα "παιδιά" κι οι κουβέντες μας πρέπει να είναι σοβαρές και τεκμηριωμένες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.421 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ