Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1652 από XAALAARAA

KERBEROS έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

Θανοςκ04 έγραψε: χαχαχαχα γιατι λες του χρονου ή μετα απο δυο χρονια να λεμε πετρελαιο η λυση στο ακριβο πελλετ;
:lol: :woohoo:

Εγώ τον λέβητα πετρελαίου τον πέταξα! Κυριολεκτικά! Δεν ξαναγυρνάω εκεί! Αν τώρα το πέλλετ το "ξεφτιλίσουν" με συνεχόμενες αυξήσεις, θα βάλω ξυλόσομπα!


Σωστό κι αυτό...


και εγώ το ίδιο θα κάνω
αλυσοπρίονω έχω έτσι κάθε απόγευμα θα κατεβαίνω στο ποτάμι μέχρι να το καθαρίσω :P :P :P

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1654 από N1k0s

pamgias έγραψε: Σε συνέχεια από το forum.gr, το οποίο βρήκα τυχαία, θα ήθελα να σας θέσω ένα προβληματισμό μου και θαήθελα τις απόψεις σας
Μένω σε διαμέρισμα του 1ου ορόφου πολυκατοικίας (με αυτόνομη θέρμανση) στα Χανιά της Κρήτης και σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά κασέτας pellet. Το διαμέρισμα είναι 95 τ.μ. και έχω καταλήξει στο μοντέλο της edilcamin pellbox scf (10kw). Το κόστος τοποθέτησης μαζί με τη γυψοσανίδα και τα αναλώσιμα -εργατικά μου είπαν στο πιο αξιόπιστο εξειδικευμένο κατάτημα της πόλης είναι 4600 ευρώ. Η κασέτα θα μπεί στον ενιαίο χώρο και με έξτρα αεραγωγό θα διοχετεύεται άμεσα σε ένα από τα δωμάτια (12 τ.μ.).
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή του μοντέλου και αν θα είναι αποτελεσματικό (όσον αφορά τη θέρμανση) αλλά και οικονομικό!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!


Πιο φτηνά θα σε βγει μία σόμπα μεγαλύτερης ισχύος με κανάλια και τα μερεμέτια της , και θα έχεις και καλύτερη διανομή της ζέστης ... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ μόνο για μία κασσέτα χωρίς να έχει έστω κανάλια για όλο το σπίτι ... ακόμα και ενεργειακό τζάκι εξ'αρχής επώνυμο με ξύλο , όχι edilcamin ή κάποιο άλλο ferrari τιμές , μεγαλύτερης ισχύος πάντα ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1655 από ddt

KERBEROS έγραψε: Για να καταλάβουμε τι συμβαίνει αυτήν τη στιγμή στην αγορά με τους λέβητες.

Φίλος μου ανέφερε περίπτωση λέβητα γείτονά του, που μετά από λίγες μέρες χρήσης φορτώθηκε για επισκευή(;) στο εργοστάσιο, αφού τον είχαν σκάσει, χωρίς να βρίσκουν το πρόβλημα. Εδώ και είκοσι μέρες περιμένει. Ευτυχώς προνόησε να κρατήσει τον λέβητα πετρελαίου σε παράλληλη χρήση και δεν ξεπάγιασε. Δεν ήξερε ποιας εταιρείας είναι, αν και υποπτεύομαι από την περιοχή του εργοστασίου.

Εγώ αυτό που λέω σε πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται για λέβητα ή σόμπα πέλλετ είναι να αγοράσουν συσκευή με βασικό κριτήριο το after sale service. Αποδόσεις, αυτοματισμοί, λίγα ή πολλά λεφτά, είναι άχρηστα, αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι άνθρωποι να υποστηρίξουν το προϊόν. Μικρών δυνατοτήτων μηχάνημα μπορεί να απογειωθεί με σωστή υποστήριξη και σούπερ μηχάνημα να θαφτεί στην αντίθετη περίπτωση.

Και μην ξεχάσω, τον λέβητα πετρελαίου κρατήστε τον οπωσδήποτε!!!


φιλε κερβερος εγω τον δικο μου δεν ξερω τι να τον κανω.
αν θελεις και δευτερο για ρεζερβα σε περιπτωση που σου χαλασει ο πρωτος να μου το πεις :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1660 από stef30
Εμένα ο παλιός λέβητας πετρελαίου έπιασε 35euro!!! στον παλιατζή.Τον καυστήρα όμως τον κράτησα.Μικρός είναι,δεν πιάνει και χώρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1661 από KERBEROS
Μην πω κάτι ρε, θα με φάτε...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1662 από KERBEROS
Αύριο περιμένω δύο γείτονες, για να δουν τον λέβητα. Σε λίγο θα ζητήσω ποσοστά μου φαίνεται. Από δω ο λέβητας, από δω το σιλό, από κει ο κοχλίας κ.ο.κ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ