Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1683 από Θανοςκ04

pamgias έγραψε: Σε συνέχεια από το forum.gr, το οποίο βρήκα τυχαία, θα ήθελα να σας θέσω ένα προβληματισμό μου και θαήθελα τις απόψεις σας
Μένω σε διαμέρισμα του 1ου ορόφου πολυκατοικίας (με αυτόνομη θέρμανση) στα Χανιά της Κρήτης και σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά κασέτας pellet. Το διαμέρισμα είναι 95 τ.μ. και έχω καταλήξει στο μοντέλο της edilcamin pellbox scf (10kw). Το κόστος τοποθέτησης μαζί με τη γυψοσανίδα και τα αναλώσιμα -εργατικά μου είπαν στο πιο αξιόπιστο εξειδικευμένο κατάτημα της πόλης είναι 4600 ευρώ. Η κασέτα θα μπεί στον ενιαίο χώρο και με έξτρα αεραγωγό θα διοχετεύεται άμεσα σε ένα από τα δωμάτια (12 τ.μ.).
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή του μοντέλου και αν θα είναι αποτελεσματικό (όσον αφορά τη θέρμανση) αλλά και οικονομικό!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!


πατριδα δεν σκεφτεσαι για λεβητα ; και οχι για πελλετ γιατι αυτοι γδερνουν αλλα δικους μας λεβητες ντοπιους να καινε τα παντα ολα, αν θες παραπανω πληροφορειες και μπορω να σε βοηθεισω πολυ ευχαριστως, ααααα και το καλυτερο στα μισα λεφτα απο οτι λες ;) :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1688 από ddt

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

ddt έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Για να καταλάβουμε τι συμβαίνει αυτήν τη στιγμή στην αγορά με τους λέβητες.

Φίλος μου ανέφερε περίπτωση λέβητα γείτονά του, που μετά από λίγες μέρες χρήσης φορτώθηκε για επισκευή(;) στο εργοστάσιο, αφού τον είχαν σκάσει, χωρίς να βρίσκουν το πρόβλημα. Εδώ και είκοσι μέρες περιμένει. Ευτυχώς προνόησε να κρατήσει τον λέβητα πετρελαίου σε παράλληλη χρήση και δεν ξεπάγιασε. Δεν ήξερε ποιας εταιρείας είναι, αν και υποπτεύομαι από την περιοχή του εργοστασίου.

Εγώ αυτό που λέω σε πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται για λέβητα ή σόμπα πέλλετ είναι να αγοράσουν συσκευή με βασικό κριτήριο το after sale service. Αποδόσεις, αυτοματισμοί, λίγα ή πολλά λεφτά, είναι άχρηστα, αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι άνθρωποι να υποστηρίξουν το προϊόν. Μικρών δυνατοτήτων μηχάνημα μπορεί να απογειωθεί με σωστή υποστήριξη και σούπερ μηχάνημα να θαφτεί στην αντίθετη περίπτωση.

Και μην ξεχάσω, τον λέβητα πετρελαίου κρατήστε τον οπωσδήποτε!!!


φιλε κερβερος εγω τον δικο μου δεν ξερω τι να τον κανω.
αν θελεις και δευτερο για ρεζερβα σε περιπτωση που σου χαλασει ο πρωτος να μου το πεις :) :) :)

Παλιατζήδες δεν περνάνε από 'κει;


περνανε αλλα ειναι καινουργιος(3 ετιας) και δεν θελω προς το παρον να τον πεταξω
Λεω μηπως μπορεσω να τον σπρωξω πουθενα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1690 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Δύσκολο το βλέπω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1741 από KERBEROS
Εχθές πήγα καλά στην παρουσίαση :P .

Πρόβλεψη κάνω: του χρόνου στην περιοχή πρώην δήμου Μίκρας θα είμαστε πάρα πολλοί οι πελλετάδες. Έτσι και οργανωθούμε στοιχειωδώς -χωρίς ανούσια κολλήματα στον αγαπημένο μας έμπορο- μπορούμε να κάνουμε κάτι ξεγυρισμένες παραγγελίες σε ομοεθνείς ή αλλοεθνείς εμπόρους. Εννοείται ότι η οργάνωση μπορεί να γίνει και για όλο το πολεοδομικό συγκρότημα της Θεσσαλονίκης, για μέλη του φόρουμ.

Έτσι από περιέργεια, ρωτήστε τον έμπορό σας -εγώ το 'χω κάνει- για παραγγελία 50-100 τόνων ας πούμε και δείτε τη λάμψη στα μάτια του.

Το ίδιο μπορεί να αρχίσει σιγά σιγά και σε άλλες περιοχές. Το μέσο σύνδεσης υπάρχει, ας το αξιοποιήσουμε.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1775 από tasos25
γνωριζει καποιος συνφορουμιτης τις ξυλοσομπες thermorossi αξιοπιστια,σχεση τιμης ποιοτητας η οτι αλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1785 από KERBEROS
Κάπου κάποτε σ' ένα κακοστημένο μαγαζάκι
γίνεται ένα ραπόρτο,
μετά πάει να γίνει ένα άλλο τσαρδάκι,

-αλλά δεν προχωρά-

και μετά επιστροφή στο παλιό κακοστημένο μαγαζάκι,
σα να μη συνέβη τίποτα.

Για το καλό μας όλα πρέπει να μείνουν όπως ήταν,

'ησυχία στο μαντρί',

γιατί άρχισαν να ακούγονται άσχημα πραγματάκια,
που χαλάνε το μαγαζί.
Μα είναι πλεον αργά, λύκε!
:S :S :S :S :S

Κι όμως δεν τρελάθηκα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ