Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1899 από KERBEROS
Άσχετη απορία: ο vaggelis πού βρίσκεται;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1904 από egglezos

KERBEROS έγραψε: Ξέρει κανείς πώς ακριβώς λειτουργούν οι αυτοκαθαριζόμενοι λέβητες; Δηλαδή απλά πώς καθαρίζονται.
Λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά με πολλούς που μιλώ έχουν αυτή την απορία. Και γιατί ανεβαίνει τόσο πολύ το κόστος τους;


ο αυτοκαθαρισμός είναι 3 πράγματα:

1) αυτόματος καθαρισμός εστίας (π.χ. απόρριψη στάχτης)
2) αυτόματος καθαρισμός επιφανειών εναλλάκτη (πίσω διαδρομές)
3) αυτόματη απομάκρυνση στάχτης (συνήθως σε ένα δοχείο προς απόρριψη)

σε κάποια μοντέλα, υπάρχει και συμπίεση στάχτης για να μεγαλώνουν την χωρητικότητα του δοχείου προς απόρριψη στάχτης

τώρα, αν θεωρήσεις ότι όλα αυτά απαιτούν μοτεράκια, κοχλίες, ξύστρες, ηλεκτρονικά, κουζινέτα, κουτάκια και παρακουτάκια και άλλα συμπράγκαλα και πρέπει να τα κάνεις έτσι που να μήν κολλάνε με την πρώτη κρυσταλόποιηση...δηλαδη αξιόπιστα...τότε το μαλλί ανεβαίνει...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1912 από sta1

egglezos έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Ξέρει κανείς πώς ακριβώς λειτουργούν οι αυτοκαθαριζόμενοι λέβητες; Δηλαδή απλά πώς καθαρίζονται.
Λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά με πολλούς που μιλώ έχουν αυτή την απορία. Και γιατί ανεβαίνει τόσο πολύ το κόστος τους;


ο αυτοκαθαρισμός είναι 3 πράγματα:

1) αυτόματος καθαρισμός εστίας (π.χ. απόρριψη στάχτης)
2) αυτόματος καθαρισμός επιφανειών εναλλάκτη (πίσω διαδρομές)
3) αυτόματη απομάκρυνση στάχτης (συνήθως σε ένα δοχείο προς απόρριψη)

σε κάποια μοντέλα, υπάρχει και συμπίεση στάχτης για να μεγαλώνουν την χωρητικότητα του δοχείου προς απόρριψη στάχτης

τώρα, αν θεωρήσεις ότι όλα αυτά απαιτούν μοτεράκια, κοχλίες, ξύστρες, ηλεκτρονικά, κουζινέτα, κουτάκια και παρακουτάκια και άλλα συμπράγκαλα και πρέπει να τα κάνεις έτσι που να μήν κολλάνε με την πρώτη κρυσταλόποιηση...δηλαδη αξιόπιστα...τότε το μαλλί ανεβαίνει...

Σε σόμπα αυτά τα βλέπω περιτά (εκτός απο το κλασικό καθαρισμό με αέρα) σε λέβητα μπορώ ίσως να τα δικαιολογήσω....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1916 από egglezos

sta1 έγραψε: Σε σόμπα αυτά τα βλέπω περιτά (εκτός απο το κλασικό καθαρισμό με αέρα) σε λέβητα μπορώ ίσως να τα δικαιολογήσω....


αντιθέτως θα έλεγα...ο λέβητας είναι μέσα στο λεβητοστάσιο και να κάνεις και λίγη βρώμα κατά τον καθαρισμό συνήθως δεν πειράζει...η σόμπα όμως είναι μέσα στο σπίτι, εκεί το θεωρώ ότι είναι πιο απαραίτητο να είναι ξένοιαστη η λειτουργία της και ο καθαρισμός όσο πιο μακρύς γίνεται. Μία Windhager FireWIN νερού που έχω στο γραφείο, δουλέυει από τον Σεπτέμβριο και ακόμα δεν της έχω καθαρίσει...(έχει μέχρι στιγμής 316 ώρες λειτουργίας και 390 κιλά κατανάλωση).

Ιδιαίτερα δε όταν ακούω κιόλας ότι κάποιες σόμπες πρέπει να τις καθαρίζεις μια φορά κάθε δύο μέρες...άν είχα σόμπα μέσα στο σπίτι και έπρεπε κάθε δύο μέρες να τις βγάζω στάχτες, θα με είχε καρυδώσει η γυναίκα μου... :blush:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1920 από XAALAARAA

egglezos έγραψε:

sta1 έγραψε: Σε σόμπα αυτά τα βλέπω περιτά (εκτός απο το κλασικό καθαρισμό με αέρα) σε λέβητα μπορώ ίσως να τα δικαιολογήσω....


αντιθέτως θα έλεγα...ο λέβητας είναι μέσα στο λεβητοστάσιο και να κάνεις και λίγη βρώμα κατά τον καθαρισμό συνήθως δεν πειράζει...η σόμπα όμως είναι μέσα στο σπίτι, εκεί το θεωρώ ότι είναι πιο απαραίτητο να είναι ξένοιαστη η λειτουργία της και ο καθαρισμός όσο πιο μακρύς γίνεται. Μία Windhager FireWIN νερού που έχω στο γραφείο, δουλέυει από τον Σεπτέμβριο και ακόμα δεν της έχω καθαρίσει...(έχει μέχρι στιγμής 316 ώρες λειτουργίας και 390 κιλά κατανάλωση).

Ιδιαίτερα δε όταν ακούω κιόλας ότι κάποιες σόμπες πρέπει να τις καθαρίζεις μια φορά κάθε δύο μέρες...άν είχα σόμπα μέσα στο σπίτι και έπρεπε κάθε δύο μέρες να τις βγάζω στάχτες, θα με είχε καρυδώσει η γυναίκα μου... :blush:



το καλυτερο θα ηταν να εβαζεσ την γυναικα σου να το κανει το καθαρισμα παλι αυτοματο θα ηταν για σενα :woohoo: :woohoo: :woohoo: :P :P :P :P :P

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1925 από michalisgr
γιατι ρε φιλε;; εγω καθαριζω τη σομπα μου καθε πρωι με τη σκουπα..αν και λεει ανα 2-3 μερες εγω καθε μερα το κανω.. την εχω τζιτζιλονι στη πενα... all the money flowers ειναι... και σιγα τα αυγα... 5 λεπτα το πολυ θελει...



www.skroutz.gr/s/57585/Econo-Econo-Heat-...hrase=%09+Econo-Heat

Αυτα τα econo heat τα ξερει κανεις;;; λενε;;;
η και τα πανελ υπερυθρων

www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs...B8%CF%81%CF%89%CE%BD
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ