Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1980 από giogud

egglezos έγραψε:

sta1 έγραψε: Σε σόμπα αυτά τα βλέπω περιτά (εκτός απο το κλασικό καθαρισμό με αέρα) σε λέβητα μπορώ ίσως να τα δικαιολογήσω....


αντιθέτως θα έλεγα...ο λέβητας είναι μέσα στο λεβητοστάσιο και να κάνεις και λίγη βρώμα κατά τον καθαρισμό συνήθως δεν πειράζει...η σόμπα όμως είναι μέσα στο σπίτι, εκεί το θεωρώ ότι είναι πιο απαραίτητο να είναι ξένοιαστη η λειτουργία της και ο καθαρισμός όσο πιο μακρύς γίνεται. Μία Windhager FireWIN νερού που έχω στο γραφείο, δουλέυει από τον Σεπτέμβριο και ακόμα δεν της έχω καθαρίσει...(έχει μέχρι στιγμής 316 ώρες λειτουργίας και 390 κιλά κατανάλωση).

Ιδιαίτερα δε όταν ακούω κιόλας ότι κάποιες σόμπες πρέπει να τις καθαρίζεις μια φορά κάθε δύο μέρες...άν είχα σόμπα μέσα στο σπίτι και έπρεπε κάθε δύο μέρες να τις βγάζω στάχτες, θα με είχε καρυδώσει η γυναίκα μου... :blush:


Το μηχάνημα είναι lamborghini. Παίρνει το clinker και το αλέθει. Είναι όντως εντυπωσιακό.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1992 από jnet

GEO έγραψε: ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ:Γολγοθάς!!! η επιλογή λέβητα πέλλετ στην Ελλάδα

Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι νέο μέλος αν και έχω μελετήσει καλά τις συζητήσεις. Ενδιαφέρομαι για λέβητα πελλετ και ξύλου και όντως έχω δυσκολευτεί πολύ στην επιλογή. Τον τελεύταίο καιρό κατέληξα σε δύο συστήματα.
Τον PELLETIX EKOS (dakon) με καυστήρα ECOFIRE και τον BOSCH με καυστήρα PELLAS.
Από ότι έχω δει οι δύο λέβητες είναι ίδιοι. Η τιμή τους όμως έχει μεγάλη διαφορά (περίπου 700€).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δει τα παραπάνω συστήματα ή τα έχει δουλέψει και αν γνωρίζει γιατί τέτοια διαφορά του bosch (φτηνότερος) με τον DAKON(θυγατρική BOSCH).

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τον pellas καυστήρα.
Επίσης περιμένω τις πρώτες εντυπώσεις του fillmore από το σύστημά του (καταναλώσεις, αξιοπιστία, απόδοση)
Ευχαριστώ!


GEO καλωσήρθες στο φορουμ.
Καταρχη να προσέξεις λίγο γιατί υπάρχουν και μαγαζιά που λένε οτι πουλάν DAKON αλλά είναι Made in Greece. Δευτερο ο bosch που λές είναι made in BG και καμια σχεση η κατασκευή του από τον DAKON. Για τον λόγο αυτόν είναι πιό φτηνός. Επιπλέον ο καυστήρας Ecofire εχει 2-3 μοντέλλα. Το καλό είναι το E1. Και οι Pellas είναι καλοί βέβαια.
Σε λίγο o fillmore Θα ανεβάσει τις εντυπώσεις του.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2033 από ddt
Ειναι περιπου 70 ημερες που χρησιμοποιω το πελλετ για την θερμανση του σπιτιου μου και ενα συμπερασμα εχω βγαλει.Ποσο παραδοξο ειναι το γεγονος να εχω δωσει ενα καρο λεφτα(για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον) για να κανω ενα μεγαλο πισωγύρισμα στην ανεση και την ποιοτητα ζωης που ειχα μεχρι προτινος.
Απο την ανεση και την πολυτελεια των υγρων καυσιμων στο χαμαλικι και την βρωμα των στερεων.
Και απο οτι φαίνεται το πυσογυρισμα δεν σταματαει εδω και θα σας εξηγησω τι θελω να πω.
Πριν λιγες ημερες βρεθηκα για δουλεια στον βορειο Εβρο κοντα στα Ελληνοβουλγαρικα συνορα και ειπα να πεταχτω στο Σβιλενγκραντ να δω τι παιζει με το πελλετ(να αγορασω φτηνα δηλαδη).
Παω λοιπον σε ενα μαγαζι που ασχολειτε αποκλειστικα με βιομαζα και τι να δω...........
Τιμη πελλετ 258 ο τονος. Εμεινα αγαλμα.
Ειχε 2 διαφορετικα πελλετ σε 20κιλα σακια που φοβοσουν να τα πιασεις μην σκιστουν χωρις να γραφουν τιποτα απ'εξω και με την σκονη της αρκουδας εντος.
Πηρα 2 σακια απο το καθενα για δοκιμη και ετσι για το γ@μοτο μιας και πηγα ως εκει.

Αγορασα λεβητα βιομαζας που καιει τα παντα αλλα κυριως καιει και ξυλο μονο και μονο γιατι ήμουν σιγουρος οτι θα ανεβει το πελλετ αλλα οχι και ετσι.
Αυτη τη στιγμη το φθηνο πελλετ πεθανε και σε οσους πιστευουν οτι θα αγορασουν φθηνα το καλοκαιρι θα απογοητευτουν παρα πολυ.
Μπορει να κατεβει λιγο απο την παρα πολυ αυξημενη τρεχουσα τιμη που εχει(η οποια απ'οτι φαίνεται θα ανεβει κι αλλο),αλλα θα απεχει μακραν απο τις φθηνες αγορες του περασμενου καλοκαιριου.
Παμε για πελλετ του χρονου το χειμωνα στα 350 με 400+ ο τονος και για ενα ακομα πισωγύρισμα για μενα τουλαχιστον.
πελλετ+ ξυλο στην καλυτερη περιπτωση ή ακομα και σκετο ξυλο.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2034 από Nasikas

ddt έγραψε: Πριν λιγες ημερες βρεθηκα για δουλεια στον βορειο Εβρο κοντα στα Ελληνοβουλγαρικα συνορα και ειπα να πεταχτω στο Σβιλενγκραντ να δω τι παιζει με το πελλετ(να αγορασω φτηνα δηλαδη).
Παω λοιπον σε ενα μαγαζι που ασχολειτε αποκλειστικα με βιομαζα και τι να δω...........
Τιμη πελλετ 258 ο τονος. Εμεινα αγαλμα.
Ειχε 2 διαφορετικα πελλετ σε 20κιλα σακια που φοβοσουν να τα πιασεις μην σκιστουν χωρις να γραφουν τιποτα απ'εξω και με την σκονη της αρκουδας εντος.
Πηρα 2 σακια απο το καθενα για δοκιμη και ετσι για το γ@μοτο μιας και πηγα ως εκει..

:ohmy: 258/τόνο;;;;
Και με μεταφορικά ελάχιστα μιας και το εργοστάσιο απέχει μόνον 80 χιλιομετρα ---και με ΦΠΑ χαμηλότερο.

χμ....έκανε τραστ και με τους Svilengrantiotes ο άτιμος ο Βαλάντης.... :evil:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2036 από KERBEROS

KERBEROS έγραψε: Αν κάποιοι νομίζουν ότι θα είμαστε τα πρόβατα που απλά θα αγοράζουν χωρίς άποψη, τότε μάλλον ζουν στην Ελλάδα την πριν το 2009. Υπάρχουν έμποροι, όπως λέμε και στη Θεσσαλονίκη, 'κιμπάρηδες'. Αυτοί οφείλουν μαζί με μας να εξαλείψουν τα λαμόγια που θα προσπαθήσουν να πλουτίσουν σε εποχή απίστευτης κρίσης. Αυτό μας συμφέρει όλους. Ο κόσμος τρομοκρατημένος πλέον από την ανέχεια ψάχνει απεγνωσμένα τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων. Πιστεύω πως είναι χρέος όλων μας να αυτοοργανωθούμε. Μόνο έτσι η βιομάζα θα γίνει η θέρμανση για όλους και όχι για λίγους.
Θα έχουμε απίστευτη δύναμη όλοι μαζί, ο καθένας μόνος του είναι ένα τίποτα


Γραμμένο πριν κανένα μήνα περίπου.

Κωλοτούμπας δεν είμαι, τα ίδια έλεγα, τα ίδια λέω, τα ίδια θα λέω.
Το ίδιο συμβαίνει πλέον και με τους περισσότερους εδώ μέσα, ευτυχώς.
Άλλοι άλλα λέγαν κι άλλα κάνουνε.
Εδώ δεν είναι ούτε μαγαζί, ούτε παραμάγαζο κανενός κι ο νοών νοείτω.
Κι επειδή οι μάσκες πέσανε και θα συνεχίζουν να πέφτουν, όσο αυτό εδώ το νήμα γιγαντώνεται, τόσο θα λέγονται αλήθειες (εδώ κι αλλού) για τον χώρο της βιομάζας και όχι μόνο.
Το ευτύχημα είναι πλέον ότι κι ο απλός καταναλωτής έχει αρχίσει να το αντιλαμβάνεται.

ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΕΘΑΝΑΝ... ΟΙ ΛΥΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ...

Καλημέρα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2037 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Nasikas έγραψε:

ddt έγραψε: Πριν λιγες ημερες βρεθηκα για δουλεια στον βορειο Εβρο κοντα στα Ελληνοβουλγαρικα συνορα και ειπα να πεταχτω στο Σβιλενγκραντ να δω τι παιζει με το πελλετ(να αγορασω φτηνα δηλαδη).
Παω λοιπον σε ενα μαγαζι που ασχολειτε αποκλειστικα με βιομαζα και τι να δω...........
Τιμη πελλετ 258 ο τονος. Εμεινα αγαλμα.
Ειχε 2 διαφορετικα πελλετ σε 20κιλα σακια που φοβοσουν να τα πιασεις μην σκιστουν χωρις να γραφουν τιποτα απ'εξω και με την σκονη της αρκουδας εντος.
Πηρα 2 σακια απο το καθενα για δοκιμη και ετσι για το γ@μοτο μιας και πηγα ως εκει..

:ohmy: 258/τόνο;;;;
Και με μεταφορικά ελάχιστα μιας και το εργοστάσιο απέχει μόνον 80 χιλιομετρα ---και με ΦΠΑ χαμηλότερο.

χμ....έκανε τραστ και με τους Svilengrantiotes ο άτιμος ο Βαλάντης.]... :evil:

Βρε τον πανούργο... :) :) :)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΘΕΟΔΟΣΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ