Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #128 από Τάκης
Παιδιά, γειά και χαρά.
Καθόλου δεν με ενδιαφέρει ποιός βρίσκεται πίσω από την περίεργη συμπεριφορά των διαχειριστών του προηγούμενου forum. Προφανώς κάποιοι που έχουν συμφέροντα. Απο εκεί και πέρα η ονοματολογία μάλλον δεν προσφέρει αφού δεν υπάρχουν και σαφή στοιχεία αλλά αντίθετα μπορεί και να αποπροσανατολίσει από τον κύριο σκοπό που πρέπει να είναι πως αντιδρούμε στην αισχροκέρδεια.
Η διαγραφή μελών από το προηγούμενο forum για τους λόγους που έγινε είναι βαρύτατη προσβολή όχι μόνο για τους διεγραμμένους αλλά και για μας που συμμετείχαμε ως μέλη. Προσωπικά νοιώθω ότι έπεσα θύμα απάτης γιατί μου έδωσαν την εντύπωση ότι συμμετείχα σε ένα forum με καλές προθέσεις που τελικά αποδεικνύεται ότι εξυπηρετούσε άλλους σκοπούς άσχετους με μας. Και εμείς, εν αγνοία μας, τους κάναμε πλάτες. Για αυτό το λόγο επιμένω να ζητώ εξηγήσεις, παρόλο που συνεχίζουν να διαγράφουν τις παρατηρήσεις μου.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #130 από jnet

Θανοςκ04 έγραψε: ή εγινε καποιο λαθος ή σβηνουν και εδω μυνηματα, επειδη εγω και μερικοι αλλοι θα μιλαμε για πυρινα και πυρινοξυλο αν γινοταν να αλλαζε το πελλετ και να μπει βιομαζα τι λετε και εσεις ; αλλιως αφηστετο ετσι και γραφουμε για ολα


Αγαπητέ μάλλον δεν είδατε το παρακάτω θέμα που δημιούργησα με μετακίνηση αυτού που γράψατε.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=20&id=117&Itemid=53
πράγμα το οποίο θεωρώ ότι ήταν ακριβώς αυτό που Θα θέλατε: ένα ξεχωριστό θέμα για τις άλλες μορφές Βιομάζας.
Το Forum θα προσπαθήσει να είναι δομημένο έτσι ώστε ο νεοεισερχόμενος να μην έχει μπροστά του μεγάλα θέματα τα οποία θα μιλούν για τα πάντα και δεν θα μπορεί να βγάλει άκρη. Παρόλα αυτά πάντα θα υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θα γράφουν κάπου ενώ έπρεπε να γράψουν κάπου αλλού και για τον λόγο αυτόν βασικά υπάρχει η συντονιστική ομάδα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θανοςκ04

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #131 από vaggelis

energia έγραψε:

soholis έγραψε: Που χαθηκε ο Βαλλαντης ΟΕΟ
:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:


δεν ξέρω εαν είχε συμμετοχή ο Βαλαντης σε αυτό που έγινε στο άλλο forum , γνωμη μου είναι ότι ΙΣΩΣ και να έβαλε το χεράκι του στις διαγραφές μερικών πόστ αλλά δεν νομίζω ότι έχει συμμετοχή στην διαγραφή των θεμάτων ,πολύ περισσότερο δε στον αποκλεισμό μερικών από το forum.
και ο λόγος που το αναφέρω αυτό είναι ότι αρκετοί από εμας ασχέτως εαν δεν το λένε ευθέως , θα περίμεναν μία τοποθέθηση επί του θέματος από τον ίδιο , πράγμα το οποίο δεν έγινε .
Γνωμη μου και πάλι είναι , χωρις να θέλω να τον υποστηρίξω, ότι δεν έχει καμία δικαιοδοσία στην διαμόρφωση της τιμής του πέλλετ και απλά είναι ένας εργαζόμενος σε μία εταιρία παραγωγής πέλλετ.
και ο οποίος έχει προσφέρει πολλά σε αυτό.
Απλώς το θέμα πρέπει να ξεκαθαρίσει και εαν κάποιοι έχουν διαφορετική γνώμη καλά θα ήταν να τοποθετηθούν ευθέως και να μην αφήνουμε να αιωρούνται διάφορα


Δεν γνωρίζω αν είχε σχέση ή όχι αλλά όφειλε να πάρει θέση σε αυτό που έγινε.
Η δική μου γνώμη για τον Βαλάντη και κατά πόσο ευθύνεται ή όχι για τις διαγραφές :

1) Ασχολείται επαγγελματικά και έχει άμεσο κέρδος από την πώληση πέλλετ. Δεν είναι κακό αυτό. Κακό είναι να αφήνεις να αιωρείται ότι η ενασχόληση σου με το αντικείμενο είναι καθαρά από χόμπι και αγάπη για την βιομάζα. Οι παλαιότεροι στο φόρουμ μεταξύ αυτών και εγώ γνώριζαν ότι ο Βαλλάντης είναι ο Νασικας και την σχέση του με την Alfa Wood αλλά ο ίδιος μέχρι που βγήκε κάποιος και το έγραψε ποτέ δεν ανέφερε κάτι σχετικό. Αντίθετα συχνά πυκνά ανάφερε για καράβια και εισαγωγές από άλλες χώρες για πτώση της τιμής του πέλλετ πράγμα ασύμβατο για κάποιον εργαζόμενο σε βιομηχανία παρασκευής πέλλετ.
Πως θα σας φαινόταν αν ο κ. Σαμαράς έμπαινε και διαφήμιζε τους λέβητες του σαν ειδικός επί του θέματος χωρίς να αναφέρει ότι είναι αυτός που τους κατασκευάζει και όταν κάποιος έγραφε ότι π.χ. οι λέβητες του κ. Σαμαρά είναι ακριβοί ( δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο ) να έγραφε ο ίδιος ότι θα ξεκινήσει εισαγωγές λεβήτων ώστε να ρίξει τις τιμές.

2) Με παραξενεύει η σχέση του με το phorum.gr Εκτός του ότι οι ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου φόρουμ είναι από την ίδια περιοχή με τον Βαλάντη και ίδιος μέλος εδώ και πολλά χρόνια πόσους επαγγελματίες γνωρίζετε να κάνουν δώρο μία σόμπα πέλλετ στον 13.000 εγγεγραμμένο στο φόρουμ. Να το κάνουν οι ιδιοκτήτες του φόρουμ για διαφήμιση ναι αλλά να το κάνει ένα απλό μέλος ?

3) Έγραφε μανιωδώς και απαντούσε σε κάθε σχόλιο. Τώρα γιατί σώπασε ?
Το τελευταίο του μήνυμα ήταν σε άσχετο νήμα όπου ορκιζόταν στα παιδιά του ότι δεν γνώριζε τίποτα.
ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ γιατί αυτός ο όρκος είναι βαρύς. Όμως αφού το έμαθε όφειλε να αντιδράσει.
Εγώ λέω ότι δεν το επεδίωξε αλλά το όλο θέμα δεν του έκατσε και άσχημα.

4) Ο δικός μου αποκλεισμός όσο και των άλλων οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στην φασιστική νοοτροπία των συντονιστών του συγκεκριμένου φόρουμ. Με μια απλή αναζήτηση στο google θα δείτε ότι αυτό δεν έχει γίνει μόνο μία φορά αλλά συμβαίνει τακτικά όταν κάποιος διαφωνεί με τους συντονιστές ή γράψει κάτι που δεν τους αρέσει.

Αυτά για τον Βαλάντη και τέλος με αυτό το θέμα.

Τώρα στα των εμπόρων.
Όσοι μπαίνουν σε ένα φόρουμ για να διαφημίσουν τα προϊόντα τους πρέπει να μάθουν να δέχονται την κριτική των αναγνωστών. Αν δεν τους αρέσει απλά μπορούν να αποχωρήσουν και να απευθυνθούν στην επί πληρωμή διαφήμιση σε άλλα μέσα. Κανείς δεν τους υποχρέωσε να είναι εδώ και να γράφουν. Εμείς ζητάμε απλά ένα μέσο όπου θα ανταλλάσσουμε γνώμες και εντυπώσεις για εξοπλισμό και καύσιμα συγκρίνοντας τιμές, καταναλώσεις, εξυπηρέτηση και υποστήριξη. Τώρα αν κάποιοι έμποροι θεωρούν αυτό το βήμα ευκαιρία για διαφήμιση ας το κάνουν αλλά μην δυσανασχετούν όταν κάποιοι αντικρούσουν τα γραφόμενα τους.

Τέλος για το πέλλετ, δεν ξέρω αν ο λόγος που ακριβαίνει είναι αυτός που ανάφερα ποιο πάνω ή άλλος αλλά το σίγουρο είναι ότι ήδη είναι πολύ ακριβό και συνεχίζει να ακριβαίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #132 από kostas
Γεια και από εμενα :)
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: Αλλαγή από Greekenglish σε Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #134 από vaggelis

Τάκης έγραψε: Παιδιά, γειά και χαρά.
Καθόλου δεν με ενδιαφέρει ποιός βρίσκεται πίσω από την περίεργη συμπεριφορά των διαχειριστών του προηγούμενου forum. Προφανώς κάποιοι που έχουν συμφέροντα. Απο εκεί και πέρα η ονοματολογία μάλλον δεν προσφέρει αφού δεν υπάρχουν και σαφή στοιχεία αλλά αντίθετα μπορεί και να αποπροσανατολίσει από τον κύριο σκοπό που πρέπει να είναι πως αντιδρούμε στην αισχροκέρδεια.
Η διαγραφή μελών από το προηγούμενο forum για τους λόγους που έγινε είναι βαρύτατη προσβολή όχι μόνο για τους διεγραμμένους αλλά και για μας που συμμετείχαμε ως μέλη. Προσωπικά νοιώθω ότι έπεσα θύμα απάτης γιατί μου έδωσαν την εντύπωση ότι συμμετείχα σε ένα forum με καλές προθέσεις που τελικά αποδεικνύεται ότι εξυπηρετούσε άλλους σκοπούς άσχετους με μας. Και εμείς, εν αγνοία μας, τους κάναμε πλάτες. Για αυτό το λόγο επιμένω να ζητώ εξηγήσεις, παρόλο που συνεχίζουν να διαγράφουν τις παρατηρήσεις μου.


Τάκη μην σκας.
Στην τελική καλά που το καταλάβαμε τώρα και φύγαμε.
Βέβαια χάσαμε ένα χρόνο αλλά θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα.
Όσο για απάντηση από αυτούς μην περιμένεις.
Η ποιο γελοία δικαιολογία που έχω ακούσει για διαγραφή 8.000 μηνυμάτων σε ένα θέμα 2 σχεδόν ετών είναι ότι ακούγονται ειρωνικά σχόλια σε βάρος ορισμένων εμπόρων.
Και τι έκαναν όταν εγώ τους παρέθεσα μερικές δεκάδες χιλιάδες μηνύματα με καθαρά υβριστικό περιεχόμενο πολλά από τα οποία μάλιστα συνιστούν και αυτεπαγγέλτως διωκόμενα αδικήματα. Απλά με διέγραψαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #136 από KERBEROS
Δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς ρε παιδιά, αλλά η ανάγκη των ανθρώπων για φθηνή θέρμανση είναι πλέον απίστευτη. Εγώ πλέον είμαι το πειραματόζωο της γειτονιάς. Αν μείνω ικανοποιημένος φέτος, τότε του χρόνου σε έναν δρόμο με 12 μεζονέτες, τουλάχιστον οι μισές θα βάλουν κι αυτές λέβητα πέλλετ. Όποτε συναντώ γείτονες ρωτούν συνεχώς πώς πάνε τα πράγματα. Στη δουλειά μου το ίδιο, με τους φίλους το ίδιο. Όλοι σκέφτονται λέβητες ή σόμπες. Στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης ξεφυτρώνουν μαγαζιά με είδη πέλλετ σαν τα μανιτάρια. Του χρόνου τέτοιο καιρό θα έχει γίνει κοσμογονία.
Οι κίνδυνοι από όλα τα παραπάνω είναι εμφανείς. Υπάρχει πάντως και η ελπίδα ότι ο ανταγωνισμός θα λειτουργήσει. Πέρισυ τέτοιο καιρό αν μιλούσε κανείς για ιταλικές αερόθερμες σόμπες των 1300 ευρώ, θα γελούσαμε. Λέτε του χρόνου τέτοιο καιρό να νιώθουμε και λίγο κορόϊδα που αγοράσαμε ακριβά;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ