Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4188 από terisds

KERBEROS έγραψε: Για να καταλάβετε τι άνθρωποι έχουν μπει στο χώρο του πέλλετ.

Ο έμπορος που μου προμήθευσε το βουλγάρικο πέλλετ είπε το εξής αμίμητο: 'Αν έχεις αποθήκη πάρε από τώρα όσους τόνους πέλλετ χρειάζεται για του χρόνου (μιας και είναι κελεπούρι), γιατί το καλοκαίρι δεν ξέρουμε τι θα γίνει.' :blink:

Χρειάζεται να πω πως δεν πρόκειται να ξαναγοράσω τίποτα ξανά από αυτόν;


Σου ειπε ετσι,γιατι σου λεει τωρα που τον βρισκω στην αναγκη θα τον πατησω,του χρονου καλα λεει,δεν ξερει κανεις τι γινεται,γιατι κανενας δεν θα παρει απο αυτους τους αλεξιπτωτιστες που εγιναν ολοι ειδικοι στα πελλετ.Του χρονου που θα εχουν τις αποθηκες γεματες και θα το κοιταζουν, να δουμε τι θα κανουν,τοτε ισως λειτουργησει ο ανταγωνισμος και ριξουν τις τιμες,γιατι εφετος τον πηρανε πολυ ψηλα τον αμανε.ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! :) :)

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4192 από ddt

terisds έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Για να καταλάβετε τι άνθρωποι έχουν μπει στο χώρο του πέλλετ.

Ο έμπορος που μου προμήθευσε το βουλγάρικο πέλλετ είπε το εξής αμίμητο: 'Αν έχεις αποθήκη πάρε από τώρα όσους τόνους πέλλετ χρειάζεται για του χρόνου (μιας και είναι κελεπούρι), γιατί το καλοκαίρι δεν ξέρουμε τι θα γίνει.' :blink:

Χρειάζεται να πω πως δεν πρόκειται να ξαναγοράσω τίποτα ξανά από αυτόν;


Σου ειπε ετσι,γιατι σου λεει τωρα που τον βρισκω στην αναγκη θα τον πατησω,του χρονου καλα λεει,δεν ξερει κανεις τι γινεται,γιατι κανενας δεν θα παρει απο αυτους τους αλεξιπτωτιστες που εγιναν ολοι ειδικοι στα πελλετ.Του χρονου που θα εχουν τις αποθηκες γεματες και θα το κοιταζουν, να δουμε τι θα κανουν,τοτε ισως λειτουργησει ο ανταγωνισμος και ριξουν τις τιμες,γιατι εφετος τον πηρανε πολυ ψηλα τον αμανε.ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! :) :)



Ο τυπος ειναι προφανες οτι θελει να πουλησει εξαλου αυτη ειναι η δουλεια του.
Νομιζω ομως οτι δεν παρεκκλίνει πολυ απο την πραγματικοτητα.
Δυσκολα θα πεσει το πελλετ κατω απο 250 το καλοκαιρι( το Ελληνικο τουλαχιστον),για να μην πω και πιο πανω.
Καταρχην μολις ανακοινωθει η εξισωση του πετρελαιου να δειτε τι εχει να γινει.Θα αγοραζουμε 350-400 τον τονο και θα περηφανευομαστε οτι βρηκαμε κελεπουρι.
Περαν τουτου ειναι μεγαλη αδικια να φορτώνουμε τα βαρη στα μαγαζια λιανικης.
Οποιος πιστευει οτι αυτοι ευθυνονται για την αυξυηση τις τιμης του πελλετ ειναι "βαθια νυχτομενος".
Οι αυξησεις εγιναν απο τα εργοστασια.Αυτη τη στιγμη πιστευω οτι τα εργοστασια δουλευουν με ποσοστο κερδους πολλες φορες μεγαλυτερο απο το λιανικης και ας πουλανε χιλιαδες φορες μεγαλυτερες ποσοτητες.
Αυτο λεγετε αισχροκερδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4226 από terisds
Πως ειναι δυνατον,ο PELLET-SHOP να το εχει 270ε και 5χλμ πιο κατω 305? Αυτο αν δεν ειναι αρπαχτη και αισχροκερδια τοτε ποιο ειναι????? Και μιλαμε για το ιδιο πελλετ,της ιδιας εταιριας,δηλαδη ποσο ειναι το ποσοστο κερδους? Λιγοι επαγγελματιες θα μεινουν στην αγορα του πελλετ,απο του χρονου ελπιζω να ξεκαθαρισουν τα πραγματα,αν καποιος θελει να βγαλει κερδος θα βγαλει απο την ποσοτητα,και οχι απο την αρπαχτη.Αλλωστε το λεει και η παροιμοια¨Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΨΕΥΤΗΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ¨.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4260 από basilis

vaggelis έγραψε: Καλημέρα και από εμένα.
Τελικά εκτός από εμένα και το jimmy81 διέγραψαν και τον Θανος04
Δεν πειράζει συνεχίζουμε εδώ.

Στο θέμα μας λοιπόν.

Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας αυτό που άκουσα για τον λόγο αύξησης της τιμής πέλλετ.

Η έλλειψη πέλλετ στην αγορά είναι τεχνητή καθώς η μεγαλύτερη αυτή τη στιγμή εταιρεία στο χώρο ( ξέρετε η Alfa Βαλάντια ) κατακρατεί τεράστιες ποσότητες προκειμένου να ανεβάσει τις τιμές από την μεγάλη ζήτηση που θα δημιουργηθεί.

Αυτό το άκουσα από άνθρωπο του χώρου και δεν είναι απλώς φήμη.
Ωστόσο όντως ετοιμάζονται δύο νέες μονάδες στη Βόρεια Ελλάδα.
Μία στη Σίνδο όπου ήδη ξεκίνησαν οι εργασίες κατασκευής και μία στη Κατερίνη ( ακόμα στα σχέδια είναι ) για παραγωγή πέλλετ από αγριαγκινάρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4272 από Nasikas

basilis έγραψε:

vaggelis έγραψε: Καλημέρα και από εμένα.
Τελικά εκτός από εμένα και το jimmy81 διέγραψαν και τον Θανος04
Δεν πειράζει συνεχίζουμε εδώ.

Στο θέμα μας λοιπόν.

Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας αυτό που άκουσα για τον λόγο αύξησης της τιμής πέλλετ.

Η έλλειψη πέλλετ στην αγορά είναι τεχνητή καθώς η μεγαλύτερη αυτή τη στιγμή εταιρεία στο χώρο ( ξέρετε η Alfa Βαλάντια ) κατακρατεί τεράστιες ποσότητες προκειμένου να ανεβάσει τις τιμές από την μεγάλη ζήτηση που θα δημιουργηθεί.

Αυτό το άκουσα από άνθρωπο του χώρου και δεν είναι απλώς φήμη.
Ωστόσο όντως ετοιμάζονται δύο νέες μονάδες στη Βόρεια Ελλάδα.
Μία στη Σίνδο όπου ήδη ξεκίνησαν οι εργασίες κατασκευής και μία στη Κατερίνη ( ακόμα στα σχέδια είναι ) για παραγωγή πέλλετ από αγριαγκινάρα.

ΕΛΕΟΣ
και η θεία η Κατίνα ακουσε ότι κατέλαβαν ΟΥΦΟ τον Λευκό Οίκο και το διέδωσε σε όλη την γειτονιά λέγοντας ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΦΗΜΗ
:silly:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4286 από stergiosbik

basilis έγραψε:

vaggelis έγραψε: Καλημέρα και από εμένα.
Τελικά εκτός από εμένα και το jimmy81 διέγραψαν και τον Θανος04
Δεν πειράζει συνεχίζουμε εδώ.

Στο θέμα μας λοιπόν.

Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας αυτό που άκουσα για τον λόγο αύξησης της τιμής πέλλετ.

Η έλλειψη πέλλετ στην αγορά είναι τεχνητή καθώς η μεγαλύτερη αυτή τη στιγμή εταιρεία στο χώρο ( ξέρετε η Alfa Βαλάντια ) κατακρατεί τεράστιες ποσότητες προκειμένου να ανεβάσει τις τιμές από την μεγάλη ζήτηση που θα δημιουργηθεί.

Αυτό το άκουσα από άνθρωπο του χώρου και δεν είναι απλώς φήμη.
Ωστόσο όντως ετοιμάζονται δύο νέες μονάδες στη Βόρεια Ελλάδα.
Μία στη Σίνδο όπου ήδη ξεκίνησαν οι εργασίες κατασκευής και μία στη Κατερίνη ( ακόμα στα σχέδια είναι ) για παραγωγή πέλλετ από αγριαγκινάρα.


Ποτε εγραψε ο vaggelis τετοιο πραγμα?
Περιεργο δε μου θυμιζει τιποτα!Μπορει κ να γελιεμαι ομως.
Τελος παντων.
Για να ειμαστε δικαιοι νομιζω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.
Με τη διαδοση κ μονο τετοιας φημης αυτος που ειναι χαμενος ειναι η ιδια η εταιρεια.
Γιατι να το κανει αυτο δηλ.?
Η επενδυση κ μονο που εκανε μαρτυρα οτι δε θελει να ειναι "φωτοβολιδα" στο χωρο του πελλετ.
Δεν εχει νοημα κατ΄ εμε.
Το οτι η τιμη του προιοντος της εχει τσιμπησει αρκετα ειναι γεγονος.
Ημουν απο τους πρωτους που "μαλωσα" το Βαλλαντη γι αυτο αλλα μεχρι εκει.
Δε φταιει για ολα αυτος.
Αν υποθετικα ο Βαλλαντης σταματησει να ειναι στην Alfa Wood θα γινει πιο φτηνο το δικο της πελλετ κ θα γεμισει η αγορα?
Προφανως οχι.
Κ επειδη τυχαινει να ειμαι απο Λαρισα κ εχω πολλους γνωστους απο τα χωρια που καταγεται ο ιδιοκτητης της Alfa Wood (Aργυροπουλι) θα σας πω οτι οι λογοι της μη υπαρξης πελλετ πιθανον ειναι αλλοι κ οχι αυτοι που νομιζετε οι περισσοτεροι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ