Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4293 από XAALAARAA

stergiosbik έγραψε:

basilis έγραψε:

vaggelis έγραψε: Καλημέρα και από εμένα.
Τελικά εκτός από εμένα και το jimmy81 διέγραψαν και τον Θανος04
Δεν πειράζει συνεχίζουμε εδώ.

Στο θέμα μας λοιπόν.

Να μοιραστώ και εγώ μαζί σας αυτό που άκουσα για τον λόγο αύξησης της τιμής πέλλετ.

Η έλλειψη πέλλετ στην αγορά είναι τεχνητή καθώς η μεγαλύτερη αυτή τη στιγμή εταιρεία στο χώρο ( ξέρετε η Alfa Βαλάντια ) κατακρατεί τεράστιες ποσότητες προκειμένου να ανεβάσει τις τιμές από την μεγάλη ζήτηση που θα δημιουργηθεί.

Αυτό το άκουσα από άνθρωπο του χώρου και δεν είναι απλώς φήμη.
Ωστόσο όντως ετοιμάζονται δύο νέες μονάδες στη Βόρεια Ελλάδα.
Μία στη Σίνδο όπου ήδη ξεκίνησαν οι εργασίες κατασκευής και μία στη Κατερίνη ( ακόμα στα σχέδια είναι ) για παραγωγή πέλλετ από αγριαγκινάρα.


Ποτε εγραψε ο vaggelis τετοιο πραγμα?
Περιεργο δε μου θυμιζει τιποτα!Μπορει κ να γελιεμαι ομως.
Τελος παντων.
Για να ειμαστε δικαιοι νομιζω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.
Με τη διαδοση κ μονο τετοιας φημης αυτος που ειναι χαμενος ειναι η ιδια η εταιρεια.
Γιατι να το κανει αυτο δηλ.?
Η επενδυση κ μονο που εκανε μαρτυρα οτι δε θελει να ειναι "φωτοβολιδα" στο χωρο του πελλετ.
Δεν εχει νοημα κατ΄ εμε.
Το οτι η τιμη του προιοντος της εχει τσιμπησει αρκετα ειναι γεγονος.
Ημουν απο τους πρωτους που "μαλωσα" το Βαλλαντη γι αυτο αλλα μεχρι εκει.
Δε φταιει για ολα αυτος.
Αν υποθετικα ο Βαλλαντης σταματησει να ειναι στην Alfa Wood θα γινει πιο φτηνο το δικο της πελλετ κ θα γεμισει η αγορα?
Προφανως οχι.
Κ επειδη τυχαινει να ειμαι απο Λαρισα κ εχω πολλους γνωστους απο τα χωρια που καταγεται ο ιδιοκτητης της Alfa Wood (Aργυροπουλι) θα σας πω οτι οι λογοι της μη υπαρξης πελλετ πιθανον ειναι αλλοι(ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΤΕΡΓΙΟΣ) κ οχι αυτοι που νομιζετε οι περισσοτεροι.[/color]



to post ειναι 2 μηνων και απλα ο φιλος φρεσκος στα φορουμ το διαβασε σημερα και ειπε να το ξαναποσταρι ΔΕΝ ΣΤΕΚΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4313 από KERBEROS
Το πιθανότερο σενάριο κατά τη γνώμη μου περιλαμβάνει δύο συνδυαστικά λανθασμένες προβλέψεις από τις ελληνικές εταιρείες:
1) υποεκτίμησαν το μπαμ στο πέλλετ που συνέβη στην εσωτερική αγορά,
2) υπερεκτίμησαν από την άλλη τις επιπτώσεις της γενικότερης οικονομικής κρίσης σ' αυτή την αγορά.

Κι έτσι, πλέον τρέχουν και δε φτάνουν, με ό,τι σημαίνει αυτό για την επάρκεια και την ποιότητα του υλικού.
Του χρόνου θα κριθούν όλοι εξαρχής, καθώς πλέον δικαιολογίες δεν θα υπάρχουν...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4323 από OANNHSEA

KERBEROS έγραψε: Το πιθανότερο σενάριο κατά τη γνώμη μου περιλαμβάνει δύο συνδυαστικά λανθασμένες προβλέψεις από τις ελληνικές εταιρείες:
1) υποεκτίμησαν το μπαμ στο πέλλετ που συνέβη στην εσωτερική αγορά,
2) υπερεκτίμησαν από την άλλη τις επιπτώσεις της γενικότερης οικονομικής κρίσης σ' αυτή την αγορά.

Κι έτσι, πλέον τρέχουν και δε φτάνουν, με ό,τι σημαίνει αυτό για την επάρκεια και την ποιότητα του υλικού.
Του χρόνου θα κριθούν όλοι εξαρχής, καθώς πλέον δικαιολογίες δεν θα υπάρχουν...


Να γίνω λίγο ο συνήγορος του διαβόλου;
Έχετε καταλάβει τι ανάπτυξη είχε το πέλετ τους τελευταίους 6 μήνες;;;
Με αυτό το ρυθμό ανάπτυξης, τον άλλο Οκτώβρη θα είμαστε και πάλι στα ίδια πράγματα...
Για κάντε μία ερώτηση σε αυτούς που φέρνουν σόμπες ή καυστήρες για πέλετ, πόσες ήταν οι πωλήσεις τους πρόπερσι και πόσες πέρυσι...

Άρα μας σώζουν μόνο οι καραβιές...
Κανονίστε κάτι μπρε... Κάνα καράβι από Περσία μεριά... :evil: :evil: :evil:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4377 από SIOYJ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΗΠΟΣ ΚΣΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ THERMOSTAHL ΚΑΙ ΤΗΝ CLARA 20KW ΣΥΓΚΕΚΡΙΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΣΟΜΠΑ ΛΕΒΗΤΑ
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by SIOYJ. Αιτία: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4387 από KERBEROS
Και μια διαπίστωση.
Επειδή έχω κρατήσει και τον λέβητα πετρελαίου, μπορώ να κάνω και μια σύγκριση που πιστεύω πως θα είναι χρήσιμη για όσους ψάχνονται στο θέμα της θέρμανσης.
Επειδή, λοιπόν, έφυγα για μια βδομάδα από το σπίτι μου στις γιορτές, πριν και μετά απ' αυτή τη βδομάδα έκαψα πετρέλαιο για να καθαρίσω τον λέβητα πέλλετ, αλλά κι επειδή μου τελείωνε το πέλλετ.
Η διαπίστωση λοιπόν είναι η εξής:
η διαφορά στην ποιότητα της ζέστης είναι απίστευτη. Το πετρέλαιο ζεσταίνει γρήγορα, αλλά δεν κρατάει τη ζέστη. Το πέλλετ ζεσταίνει πιο αργά και κρατάει συνεχή ζέστη. Τώρα συνειδητοποίησα πλήρως τη διαφορά. Πιστεύω το ίδιο αντιλήφθηκαν κι άλλοι στο συγκεκριμένο θέμα.
Την παράμετρο της ποιότητας στη ζέστη δεν την λαμβάνουμε μέχρι στιγμής σοβαρά υπόψη και μένουμε κυρίως στο οικονομικό.
Αν έχεις οικογένεια και ιδίως μικρά παιδιά παίζουν ρόλο τα λεφτά στο θέμα της θέρμανσης, αλλά και το σπίτι σου να είναι συνεχώς ζεστό παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4399 από KERBEROS
Είμαστε πλέον 300, οι 300 :lol: .

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ