Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4887 από drifter

KERBEROS έγραψε: Κι επειδή κανείς δεν μιλά για καταναλώσεις αυτές τις μέρες:
με -5 το πρωί και +3 το μεσημέρι καταναλώνω 40-45 κιλά περίπου την ημέρα.
Για ξυλολέβητα στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης άκουσα για 100 κιλά την ημέρα.


Εξαρταται το σπίτι....

Εγώ ειμαι γυρω στα 70+ κιλά ξύλο αυτές τις μέρες! Δεν πιστευω πως με το pellet θα ειχα κάτω από 45 κιλά για 340 m3 χωρου εκτεθειμένου κτιρίου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4888 από navarxos
40-45 κιλα Διδυμοτειχο 90 τμ χωρις μονωση και διπλα παραθυρα (πελλετ)!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4890 από georgemav
καλησπέρα και από μένα ! είμαι καινούριος στην παρέα αλλα και στο θέμα των pellet.exw αγοράσει τον 4 της ferroli για 2 διαμερίσματα 90 t.m. και ένα 50 t.m. αν έχω σκαλίσει τον καυστήρα δεν μπορώ να ελαττώσω τα καρβουνάκια κάθε μέρα βγάζω μισό καρότσι από αυτά που κουβαλάμε τσιμέντο με καρβουνάκια από pellet.που στην ουσία είναι pellet που δεν έχει καεί γιατί αν το αφήσω στο καρότσι καμια ώρα αυτά ανάβουν αν τα ανακατέψω άνετα ψήνω κατσίκι.μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4894 από jnet

georgemav έγραψε: καλησπέρα και από μένα ! είμαι καινούριος στην παρέα αλλα και στο θέμα των pellet.exw αγοράσει τον 4 της ferroli για 2 διαμερίσματα 90 t.m. και ένα 50 t.m. αν έχω σκαλίσει τον καυστήρα δεν μπορώ να ελαττώσω τα καρβουνάκια κάθε μέρα βγάζω μισό καρότσι από αυτά που κουβαλάμε τσιμέντο με καρβουνάκια από pellet.που στην ουσία είναι pellet που δεν έχει καεί γιατί αν το αφήσω στο καρότσι καμια ώρα αυτά ανάβουν αν τα ανακατέψω άνετα ψήνω κατσίκι.μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό?

Ριξε μια ματιά εδώ
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t&catid=31&Itemid=53
εχει εναν ferolli

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4916 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
καλημέρα.
Εντυπώσεις από καύση πελλετ.
Αλφα, εξαιρετικό στις πρώτες παρτίδες (9/11) αλλά δημιουργία έντονου κλίνκερ στις επόμενες μαζί με υπερβολική στάχτη.
Το κλινκερ τακτοποιήθηκε με αραίωμα του ρυθμού καυσης (αλλά με πτώση της απόδοσης της σόμπας).. αλλά η πολύ τέφρα εμποδίζει τη λειτουργία μετά από 5-6 ώρες (θέλει άδειασμα αλλά και πολύ συχνό καθάρισμα όλος ο χώρος καυσης γενικά.)
Το γνήσιο οξιάς της hellenicecofuel έχει άριστη καυση, χαμηλώτερη κατανάλωση (σε ρύθμιση) για να προλαβαίνει να καίγεται, λιγότερη στάχτη, αλλά πάντα σχηματισμό κλίνκερ μετά από 3-4 ώρες με αποτέλεσμα να μη μπορέι να λειτουργέι η σόμπα για πολύ ώρα (κύρια όλο το βράδυ αυτό το καιρό.)
Μου ανέφεραν πως ίσως φταίει η πιθανά μεγάλη υγρασία εδώ, αλλά πως να τη μετρήσω (?) και κυρίως τι να κάνω άλλο, εκτός από το ψάχνω για κάτι καινούργιο???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5059 από thegoul

soholis έγραψε: Τρεις μηνες με το πελετ .

17 Οκτωβριου 2011 - 17 Ιανουαριου 2012

Καταναλωση 78 σακια Χ 15 κιλα = 1170 κιλα Χ 200 ευρω ο τονος = 234 ευρω

234 / 3 μηνες = 78 ευρω το μηνα

Συμπερασματα :

θετικα :

1. Ζεστη που τοσα χρονια με το πετρελαιο δεν την γνωριζαμε
22,5 - 23 βαθμους στο σαλονι - 21,5 - 22 στα υπνοδωματια

2. Τεραστια οικονομια ( περυσι ηθελα τα διπλασια τουλαχιστον για τη ιδια περιοδο με
τιμη πετρελαιου ακομη κατω απο 0,75 το λιτρο )

αρνητικα :

1. το χαμαλικι ( καθαρισμα - κουβαλημα , αλλα μπρος στην οικονομια τι ειναι ο κοπος )
Δεν συνισταται για νεοελληνες του καναπεος .


ΥΓ
1. το πελλετ αγοραστηκε 200 ευρω o τονος το καλοκαιρι ( αλφαγουντ )
2. ο χωρος που ζεσταινω ειναι 220 κυβικα μετρα με πυλωτη και με καλη μονωση .
3. το εργαλειο : σομπα πελλετ καλοριφερ 12 kw
4. περιοχη ΘΡΑΚΗ οπως λεει κι ο συντοπιτης xaalaaraa ( τελευταια χαμενος ειναι )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ