Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5209 από terisds
Σημερα ξαδελφος μου αγορασε πελλετ απο ηλιοσπορο,με προελευση Ρουμανια.Για λιγο που το ειδα σε λειτουργια,με καυστηρα ferolli, ειχε παρα πολυ σταχτη,αλλα ητανε πουδρα,μπλε φλογα,και σε 8χιλ. διαμετρο.Αρκετη σκονη μεσα στο τσουβαλι,τωρα για αποδοση δεν ξερω ακομη,αλλα στο μειον ειναι η πολυ σταχτη,και μεσα στην σχαρα του καυστηρα αφησε κατι σαν κλινκερ,αλλα ηταν μαλακο και μολις το επιανες ελιωνε,θα θελει τουλαχιστον 2 φορες την ημερα τραβηγμα η σταχτη,μιας και ο Βουλγαρος δεν εχει μεγαλο θαλαμο καυσης

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5213 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Τελικά, όταν πήρα τη σόμπα θαυμαζα τα υπέροχα ηλεκτρονικά, μόνη της ν ανάβει, να σβ΄νει, άλλο προγραμμα τις καθημερινές, άλλο το Σαβ/κο.. υπέροχο έδειχνε κατ αρχήν..
Όμως... αρκεί να μην έχει κλίγκερ, πολύ στάχτη.. κλπ.. για να συμβούν όλ αυτά τα υπέροχα.. που όμως υπάρχουν και αχρηστέυουν τέτοιες προδιαγραφές.
Φταίει το κάυσιμο?? η σόμπα?? και τα δύο??
Ψάχνω το "καλό" πελλετ.. ποιός θα μου πει πως είναι?? με τι ρυθμίσεις???
και πρέπει να τα μάθουμε μόνοι μας.. δε γίνεται κάθε φορά το service..τον έχω πρήξει τον άνθρωπο.. αν και δείχνει ν αντέχει..
Απορίας άξιο γιατί οι Ιταλοί στη δικιά μου σόμπα δεν εξηγούν τις παραμέτρους λειτουργίας.. Δε θέλουν να πειράζουμε?? μπορέι...
¨ομως είναι πάντα ιδιανικά τα πράγματα??? μάλλον όχι..
Πάντως μαθαίνω.. κι όσο το ψάνχω στο τέλος θα γίνω τεχνίτης.. μάθε τέχνη κι άσε τη.. την σήμερον ποτέ δε ξέρει κανείς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5214 από KERBEROS

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Τελικά, όταν πήρα τη σόμπα θαυμαζα τα υπέροχα ηλεκτρονικά, μόνη της ν ανάβει, να σβ΄νει, άλλο προγραμμα τις καθημερινές, άλλο το Σαβ/κο.. υπέροχο έδειχνε κατ αρχήν..
Όμως... αρκεί να μην έχει κλίγκερ, πολύ στάχτη.. κλπ.. για να συμβούν όλ αυτά τα υπέροχα.. που όμως υπάρχουν και αχρηστέυουν τέτοιες προδιαγραφές.
Φταίει το κάυσιμο?? η σόμπα?? και τα δύο??
Ψάχνω το "καλό" πελλετ.. ποιός θα μου πει πως είναι?? με τι ρυθμίσεις???
και πρέπει να τα μάθουμε μόνοι μας.. δε γίνεται κάθε φορά το service..τον έχω πρήξει τον άνθρωπο.. αν και δείχνει ν αντέχει..
Απορίας άξιο γιατί οι Ιταλοί στη δικιά μου σόμπα δεν εξηγούν τις παραμέτρους λειτουργίας.. Δε θέλουν να πειράζουμε?? μπορέι...
¨ομως είναι πάντα ιδιανικά τα πράγματα??? μάλλον όχι..
Πάντως μαθαίνω.. κι όσο το ψάνχω στο τέλος θα γίνω τεχνίτης.. μάθε τέχνη κι άσε τη.. την σήμερον ποτέ δε ξέρει κανείς...


Όλοι γίναμε λίγο 'τεχνίτες'. Πάντως, με τον καιρό θα μάθουμε όλα τα 'κουσούρια' των μηχανημάτων και των πέλλετ. Το θετικό του πράγματος είναι ότι έχει ενδιαφέρον αυτή η ενασχόληση. Και δεν ξεχνάμε ποτέ τα λεφτά που γλυτώνουμε, που είναι αρκετά, για να μην πω πολλά. Ουδέν κακόν, αμιγές καλού. Όλα θέλουν τον χρόνο τους...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5215 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
το χουμε μέσα μας σα ράτσα τελικά.. να ψάχνουμε.. εκνευριζόμαστε.. αλλά μας αρέσει.. κι αν γίνει φτηνότερο το πετρέλαιο.. και "βρούμε την ησυχία μας"?? παλι πελλετ θα καίμε..
Μακάρι για το κόσμο να μειωθεί, αλλά μέχρι τότε εγώ πετάγομαι Κιλκίς να πάρω 4 σακουλια από το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΛΙΚΟ να παιξω λίγο.. (ξέρετε γενικό καθάρισμα, άδειασμα το ντεπόζιτο, γιάλισμα ο κοχλίας, και μπροστά στο τζάμι να παρακολουθώ τη φλόγα, αν είναι η πρέπεουσα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5216 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
και βέβαια.. ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ... έχεις δίκιο.. ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΚΙΝΗΤΡΟ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5217 από KERBEROS

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: και βέβαια.. ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ... έχεις δίκιο.. ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΚΙΝΗΤΡΟ


Βασικά, εξαιτίας αυτού ανεχόμαστε την έξτρα δουλειά που έχει το πέλλετ. Η εποχή του καναπέ και του έτοιμου πέθανε. Μόνο έτσι έχεις εξοικονόμηση σε οτιδήποτε πλέον.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ