Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5483 από spyroskosmas
Γιάννη, όταν σου λέει να δοκιμάσει το καινούριο, σημαίνει πως το έχει βρει καταρχήν φθηνότερο σε σχέση με το προηγούμενο, και προσπαθεί δοκιμάζοντάς το να μην απλά να μην εκτεθεί. Αν δεν κάνει ΖΗΜΙΑ θα το πουλήσει.
Εγώ έχω λέβητα με ξύλα. Γενικά το ξύλο έχει βρωμιά. Δεν πήρα με πέλλετ, γιατί μόνο με το ξύλο θεωρώ δεν εξαρτάσαι από τα καπρίτσια του κάθε έμπορα, εφόσον υπάρχει στη φύση, και μπορώ να το προμηθευτώ εγώ από εσένα λ.χ., εσύ από το γείτονα που έχει κτήματα κτλ. Ήμουν όμως σε δίλημμα, παρ' όλο που έχω και δικά μου ξύλα.Δεν καταλαβαίνω το λόγο αν έχεις με το πέλλετ τη βρωμιά του ξύλου, γιατί να μην αγοράσεις λέβητα ξύλου, να έχεις καύσιμο στη μισή τιμή;
Η βιομάζα για πολλούς λόγους θα αποτελέσει διέξοδο, ενεργειακή και οικονομική. Τα απομεινάρια της αγροτικής παραγωγής και δενδροκαλιέργειας που τώρα αποτελούν κόστος για τον αγρότη, σε λίγο καιρό θα αποτελούν μια μικρή πηγή εισοδήματος. Άρα κέρδος για τον αγρότη. Η βιομάζα θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας στην συλλογή, μεταφορά, επεξεργασία. Κέρδος και από εκεί. Στο τέλος θα φτάσει στον καταναλωτή ως καύσιμη ύλη κατά πολύ φθηνότερη από το πετρέλαιο. Άρα κέρδος και γι' αυτόν.
Όσο για τους επαγγελματίες του χώρου δεν φταίνε μόνο αυτοί. Φταίει και ο κόσμος που ψάχνει με μόνο κριτήριο την τιμή. Μετά ασχολείται με την ποιότητα, και κατηγορεί όλους τους άλλους, εκτός από το κεφάλι του το...Μάλιστα πάρα πολλές φορές πάει να ψωνίσει κάτι, και επειδή βρίσκει κάτι φθηνότερο παίρνει το φθηνότερο και όχι αυτό που πραγματικά θέλει.
Όταν έψαχνα για λέβητα διάβαζα στο φόρουμ...Βρήκα τον Χ λέβητα πρόέλευσης Σερβίας π.χ. 1900€. Το ίδιο επώνυμο προϊόν της Buderus, Atmos και τα δικά μας Ελληνικά, είχαν π.χ. 2000€. Και συμπεριφερόταν σα να ανακάλυπτε την ...πυρίτιδα. Ποιος θα τον κάλυπτε τεχνικά στο Σέρβικο; Πάρε βρε το επώνυμο προϊόν, ξένο ή μη. Τουλάχιστον στο Ελληνικό θα βρεις σερβις. Αν δε σου φερθούν καλά θα τους κάνεις βούκινο. Στο Σέρβικο;
Φίλε, σαν καταναλωτές έχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη. Η συμπεριφορά μας βοηθά τα λαμόγια.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5491 από Nasikas

Το βγάλανε σήμερα στο γιουτιουμπ...
Το νέο απόλυτο μηχάνημα της KWB....ποιός θα το αντιγράψει πρώτος; Οι Τούρκοι;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5505 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Φίλε Σπύρο.
Πραγματικά δε ξέρω πόσο εύκολη εόναι η χρήση του ξύλου. Δεν θεωρώ τη χρήση πελλευ ώς το καλύτερο. Ξεκίνησα με μιά σομπίτσα μεταχειρισμένη, βλέποντας τις εποχές που έρχονται και ήρθαν.. και μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα.
'Εχεις απόλυτπ δίκιο όταν λες για τη στάση μας ως καταναλωτές... και θα το πάω και σα λαός συνολικά σε πολλά ουσιατικά, κύρια τη κρίση που βιώνουμε τώρα.
Δεν είναι μονάχα οικονομική κρίση.. μάλλον το οικονομική είναι παράγωγο μιάς βαθύτερης κρίσης, ουσιαστικής που μας βασανίζει σα κοινωνίες και πολιτισμό του 21ου αιώνα.
Δουλέυω σε τράπεζα 32 χρόνια και το όνειρο μου (αν και με φοβίζει όταν το σκέφτομαι ρεαλιστικά) θα ταν να φύγω σ ενα χωρίό.
Ίσως μεγάλωσα αρκετά, ίσως νοσταλγώ τη ζωή που είχα σα παιδί στις μικρές επαρχίες που έζησα.
Και βέβαια η θαλπωρή της σόμπας, είναι μέσα στα βιώματα μου.. μαζί με τη μαυρίλα που όμως δε μ ενοχλούσε.
Μακάρι να βρούμε όλοι ένα σωστό βηματισμό στη ζωή μας, μακρία από ανασφάλειες, άγχος επιβίωσης, να ρθουμε πιό κοντά σε απλά καθημερινά πράγματα που καμιά κρίση δεν επηρεάζει, αλλά απεναντίας βοηθάει να γίνινται πιό ουσιατικοί δεσμοί, ανθρώπων και αγάπης για τη φύση και πραγματική ζωή.
Με πελλετ, ή ξύλα.. αέριο, ή πετρέλαιο, σημασία έχει να ζούμε απλά και όμορφα, να χουμε τα αναγκαία και βασικά για να νοιώθουμε γεμάτοι ζωή.
Τότε η στάση μας και σα καταναλωτές θα χει αλλάξει, θα εκτιμούμε αυτό που έχουμε κι αγοράζουμε με άλλο μάτι και άποψη... και σίγουρα δε θα μπορέι να κοροιδευουν κάποιοι.. αφού η γνώση θα μας πάει στη σωστή κατεύθυνση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5506 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Nasikas έγραψε:


Το βγάλανε σήμερα στο γιουτιουμπ...
Το νέο απόλυτο μηχάνημα της KWB....ποιός θα το αντιγράψει πρώτος; Οι Τούρκοι;


υπέροχο δείχνει... πόσο περίπου θα κάνει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5552 από ατροχ
Γεια σας και απο μενα.προσφατα αγορασα ενα λεβητα ξυλου και μετα αρχισα να ψαχνομαι.Ψαχνωντας επεσα και στο φορουμ αυτο,στο οποιο ειμαι σχεδον ενα μηνα και διαβαζω τα σχετικα.Απο οτι καταλαβα ομως,απο τα διαφορα θεματα που μπαινω εχετε την ιστορια σας και γνωριζεσται μεταξυ σας(μεσο φορουμ)και αυτο ειναι που μου αρεσε περισοτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5553 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Κάποιοι ενδεχομένως γνωρίζονται.. κάποιοι από Θεσ/νίκη ελπίζω να γνωριστούμε σύντομα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ