Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118730 από xtrem75
Απαντήθηκε από xtrem75 στο θέμα βαρος και Φενεος
pellet απο carrefour,υπαρχουν μεσα στα σακουλακια κ πιο σκουρα σχεδον μαυρα,πελλετ.τη ρολο παιζουν?
δεν το εχω καψει ακομη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118800 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα βαρος και Φενεος
Μία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Αν το πέλλετ είναι από κωνοφόρα που περιέχουν ρετσίνι υπάρχει περίπτωση να έχουν μία περίεργη μυρωδιά όταν τα μυρίζεις από κοντά λόγω ρετσινιού?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118808 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα βαρος και Φενεος

xtrem75 έγραψε: pellet απο carrefour,υπαρχουν μεσα στα σακουλακια κ πιο σκουρα σχεδον μαυρα,πελλετ.τη ρολο παιζουν?
δεν το εχω καψει ακομη.


Απο την εμπειρια μου σε ιδια παραγωγή πελλετ, τρεις ειναι οι περιπτωσεις που μπορει να παιζουν και να βλεπουμε πιο σκουρα πελλετ :
1) Διαφορα στην τροφοδοσια α υλης- πριονιδι. Κοινως πριονιδι απ αλλο δεντρο.
2) Η α υλη - πριονιδι παραμενει περισσοτερη ωρα μεσα στο ξηραντηριο
3) Η μητρα κρατησε περισσοτερη ωρα μεσα της το πελλετ (αυτο ισως απο οχι ομαλη τροφοδοσια ή απο στουμπωμα ή απο υλικο που δεν 'κυλαει' στην μητρα.

Οπως και να εχει μην σε απασχολει, το ιδιο καιγεται - Αρκει βεβαια να μην ειναι ηδη πελλετ καρβουνο ;) . Στα δικα μου πελλετ σε περιπτωσεις - δοκιμες υλικων ειχα και τετοια θεματα με καρβουνακια αντι για πελλετ, αλλα με την εμπειρια και τις δοκιμες τα μηδενισα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118810 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα βαρος και Φενεος

vag1234 έγραψε: Μία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Αν το πέλλετ είναι από κωνοφόρα που περιέχουν ρετσίνι υπάρχει περίπτωση να έχουν μία περίεργη μυρωδιά όταν τα μυρίζεις από κοντά λόγω ρετσινιού?


Ναι εχουν χαρακτηριστικη μυρωδια, οπως αντιστοιχα και διαφορετικη μυρωδια εχουν κι αυτα που εχουν ελια μεσα.

Εσενα τι σου μυριζει? Και ποιο πελλετ σε προβληματιζει?

Βεβαια η οσφρηση και το ποσο αναπτυγμενη ή οχι ειναι, ειναι αντικειμενικο κριτηριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118821 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα βαρος και Φενεος

kosmidis80 έγραψε:

vag1234 έγραψε: Μία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Αν το πέλλετ είναι από κωνοφόρα που περιέχουν ρετσίνι υπάρχει περίπτωση να έχουν μία περίεργη μυρωδιά όταν τα μυρίζεις από κοντά λόγω ρετσινιού?


Ναι εχουν χαρακτηριστικη μυρωδια, οπως αντιστοιχα και διαφορετικη μυρωδια εχουν κι αυτα που εχουν ελια μεσα.

Εσενα τι σου μυριζει? Και ποιο πελλετ σε προβληματιζει?

Βεβαια η οσφρηση και το ποσο αναπτυγμενη ή οχι ειναι, ειναι αντικειμενικο κριτηριο.


Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το feneon πελλετ από την Κόρινθο που λέει ότι είναι 100% από κωνοφόρα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118843 από xtrem75
Απαντήθηκε από xtrem75 στο θέμα βαρος και Φενεος

kosmidis80 έγραψε:

xtrem75 έγραψε: pellet απο carrefour,υπαρχουν μεσα στα σακουλακια κ πιο σκουρα σχεδον μαυρα,πελλετ.τη ρολο παιζουν?
δεν το εχω καψει ακομη.


Απο την εμπειρια μου σε ιδια παραγωγή πελλετ, τρεις ειναι οι περιπτωσεις που μπορει να παιζουν και να βλεπουμε πιο σκουρα πελλετ :
1) Διαφορα στην τροφοδοσια α υλης- πριονιδι. Κοινως πριονιδι απ αλλο δεντρο.
2) Η α υλη - πριονιδι παραμενει περισσοτερη ωρα μεσα στο ξηραντηριο
3) Η μητρα κρατησε περισσοτερη ωρα μεσα της το πελλετ (αυτο ισως απο οχι ομαλη τροφοδοσια ή απο στουμπωμα ή απο υλικο που δεν 'κυλαει' στην μητρα.

Οπως και να εχει μην σε απασχολει, το ιδιο καιγεται - Αρκει βεβαια να μην ειναι ηδη πελλετ καρβουνο ;) . Στα δικα μου πελλετ σε περιπτωσεις - δοκιμες υλικων ειχα και τετοια θεματα με καρβουνακια αντι για πελλετ, αλλα με την εμπειρια και τις δοκιμες τα μηδενισα.

οχι πελλετ καρβουνο δεν ειναι,απλοσ ειναι πιο σκουρο,αλλα μονο στα δικα μου σακουλακια εχουν αυτα τα πιο σκουρα πελλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ