Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118871 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα βαρος και Φενεος

vag1234 έγραψε: Παρέλαβα χθες 10 τσουβάλια feneos pellets για δοκιμή. Πρώτη έντύπωση σακούλα καλή, αρκετή σκόνη, όχι υπερβολική όμως. Θα το κάψω την άλλη εβδομάδα και θα σας παραθέσω τις εντυπώσεις μου. Επαναλαμβάνω αυτό που είχα γράψει τις προάλλες τα 295€/τον για παράδοση στην Αθήνα από εργοστάσιο που βρίσκεται στην κόρινθο μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Σήμερα που κοίταξα πάλι στην ιστοσελίδα τους μέσα σε 8 ημέρες είχε αύξηση, πήγε 330€/τον παράδοση στην Αθήνα :woohoo: ! Ο θεός να φυλάει 300 το golden στο leroy και 330 το feneos :woohoo: www.i-pellets.gr/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B...B%CE%BB%CE%B5%CF%84/

Τεσπα, θα το δοκιμάσω να δω τι πράγμα είναι αλλά μάλλον θα το κάψει μόνος του στο τέλος.





Συνεχίζοντας την παραπάνω αξιολόγηση:

Εδώ και 2 ημέρες καίω το παραπάνω pellet σε λέβητα termodinamik 40 KW. ρυθμίσεις ίδιες με την καύση άλλων πέλλετ.

Ζυγίστηκαν 3 τσουβάλια και βρέθηκε μέσο βάρος 14,83 kg.

Πρέπει να περιέχει κωνοφόρα που περιέχουν ρετσίνι γιατί η μυρωδιά του είναι λίγο περίεργη σε σχέση με το πέλλετ οξιάς. Λίγο πιο σκούρο από το alpha wood, λίγο καλύτερη θερμογόνο (ανέβαζε λίγο πιο γρήγορα θερμοκρασία), πιο σκούρα στάχτη και σήμερα που την ανακάτεψα βρήκα και λίγο στάχτη σε μικρούς σβώλους που διαλυόταν όμως εύκολα. Επίσης βρήκα στάχτη όπως όταν καις ένα φύλλο χαρτιού. Παραπάνω στάχτη θα έλεγα σε σχέση με το alpha wood. Μηχανική αντοχή όχι καλή έσπαγαν πολύ εύκολα τα pellet :( .

Η τιμή του νομίζω υπερβολική για την ποιότητα του:
www.i-pellets.gr/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B...B%CE%BB%CE%B5%CF%84/
330€/τον για παράδοση Αθήνα :woohoo:









Σε λίγο θα ανεβάσω και ένα βίντεο με την καύση του.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118877 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα βαρος και Φενεος
στα κονωφορα συγκαταλεγεται και το πευκο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118879 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα βαρος και Φενεος

dimlyk έγραψε: στα κονωφορα συγκαταλεγεται και το πευκο?


Κυπαρίσσια, έλατο, πεύκο, κέδρος.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118885 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα βαρος και Φενεος

vag1234 έγραψε:

vag1234 έγραψε: Παρέλαβα χθες 10 τσουβάλια feneos pellets για δοκιμή. Πρώτη έντύπωση σακούλα καλή, αρκετή σκόνη, όχι υπερβολική όμως. Θα το κάψω την άλλη εβδομάδα και θα σας παραθέσω τις εντυπώσεις μου. Επαναλαμβάνω αυτό που είχα γράψει τις προάλλες τα 295€/τον για παράδοση στην Αθήνα από εργοστάσιο που βρίσκεται στην κόρινθο μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Σήμερα που κοίταξα πάλι στην ιστοσελίδα τους μέσα σε 8 ημέρες είχε αύξηση, πήγε 330€/τον παράδοση στην Αθήνα :woohoo: ! Ο θεός να φυλάει 300 το golden στο leroy και 330 το feneos :woohoo: www.i-pellets.gr/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B...B%CE%BB%CE%B5%CF%84/

Τεσπα, θα το δοκιμάσω να δω τι πράγμα είναι αλλά μάλλον θα το κάψει μόνος του στο τέλος.





Συνεχίζοντας την παραπάνω αξιολόγηση:

Εδώ και 2 ημέρες καίω το παραπάνω pellet σε λέβητα termodinamik 40 KW. ρυθμίσεις ίδιες με την καύση άλλων πέλλετ.

Ζυγίστηκαν 3 τσουβάλια και βρέθηκε μέσο βάρος 14,83 kg.

Πρέπει να περιέχει κωνοφόρα που περιέχουν ρετσίνι γιατί η μυρωδιά του είναι λίγο περίεργη σε σχέση με το πέλλετ οξιάς. Λίγο πιο σκούρο από το alpha wood, λίγο καλύτερη θερμογόνο (ανέβαζε λίγο πιο γρήγορα θερμοκρασία), πιο σκούρα στάχτη και σήμερα που την ανακάτεψα βρήκα και λίγο στάχτη σε μικρούς σβώλους που διαλυόταν όμως εύκολα. Επίσης βρήκα στάχτη όπως όταν καις ένα φύλλο χαρτιού. Παραπάνω στάχτη θα έλεγα σε σχέση με το alpha wood. Μηχανική αντοχή όχι καλή έσπαγαν πολύ εύκολα τα pellet :( .

Η τιμή του νομίζω υπερβολική για την ποιότητα του:
www.i-pellets.gr/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B...B%CE%BB%CE%B5%CF%84/
330€/τον για παράδοση Αθήνα :woohoo:









Σε λίγο θα ανεβάσω και ένα βίντεο με την καύση του.


Και το βιντεάκι που υποσχέθηκα.. :)


Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118890 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα βαρος και Φενεος
πευκο με 330 σαν πολλα ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118908 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα βαρος και Φενεος

vag1234 έγραψε: Μία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Αν το πέλλετ είναι από κωνοφόρα που περιέχουν ρετσίνι υπάρχει περίπτωση να έχουν μία περίεργη μυρωδιά όταν τα μυρίζεις από κοντά λόγω ρετσινιού?


Το ρετσίνι μυρίζει πάντως όταν καίγεται. Η μυρωδιά του καπνού είναι αισθητή σε μικρή έστω απόσταση.

Παρεμπιπτόντως το Schweighofer, όταν καίγεται, δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου. Τι στο διάολο βάζουν δε γνωρίζω, αλλά ούτε μυρωδιά καταλαβαίνουν οι γείτονες ούτε καπνό βλέπουνε.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ