Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8236 από Αgrovann
γεια σας
απο τον Δεκέμβρη καίω ενα τονο πελλετ που έφερα απο την Πολωνία μαζι με τον καυστήρα που ειχα παραγγείλει Ειναι σε διαφανη σακκουλα 20 κιλών 18mj θερμική απόδοση χωρίς άλλα στοιχεία Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι περιέχει 50% hard wood Ειναι ξανθο 8mm με μηκος το πολυ 1cm
Καιγετε με κιτρινολευκη φλόγα ελάχιστη στάχτη σαν πούδρα και κάποιες μερες σαν λεπτό ρίνισμα Το κλινκερ το άκουσα πρώτη φορά απο εσάς εδώ
Πρόβλημα μονο η τιμη του 175ευρω ο τονος + 175ευρω μεταφορικα 350ευρω!!!!!!την πατησα δηλαδη
Πήρα και 4 σάκους πελετ πυρήνα 6mm μηκος 4-5cm απο εργοστάσιο της περιοχής μου για δοκιμη δεν λεω όνομα γιατι θα με..... μαλώσει ο mastoras και γνώρισα και το ..κλινκερ πααααρα πολυ σταχτη και χαμηλή θερμική απόδοση σε σχέση με το Πολωνικο
Δοκίμασα και δυο 15κιλα eco pellet ο πωλητης μου είπε είναι το Αυστριακό που φτιάχνετε στην Ρουμανία αλλα αργότερα είδα οτι ο σάκος έγραφε παραγωγή Βουλγαρία, τι να πεις τώρα
Καύση άψογη αλλά πολυ μικρή ποσότητα για να μπορώ να το κρίνω
Τωρα κανω μίξη χυμα ελαιοπυρήνα με το πελλετ που μου εχει μείνει για να βγαλω τον χειμώνα γιατι στην περιοχή μου το έχουν φτάσει 315ευρω τον τονο
Έχω ενα λέβητα βιομάζας defro.sk/agro-uni.html που μάλλον καίει τα πάντα ευτυχώς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8269 από delos

pantelis1973 έγραψε: Εχω δοκιμασει μεχρι τωρα 70 σακουλακια Αlfa wood και 10 τσουβαλια bioenergy point,και τωρα ξαναπηρα Alfa wood.Tα καιω σε κινεζικη αεροθερμη σομπα, την Νb-ps 6kw.
Eντυπωσεις της καυσης: Στην πρωτη μιση παρτιδα της Alfa δεν ειχα πολυ φλογα, και μεσα στο ποτηρακι δεν ειχε σχεδον καθολου καταλοιπα,εννοω μια μαζα σταχτης που διαλυεται αν την αμεσως αν την πιεσεις. Υποθετω οτι δεν ειναι αυτο το κλινκερ μιας και εχω δει κατι τουβλα... το δευτερο μισο ειχε πολυ φλογα ακομα και στην μικροτερη σκαλα,κατι που μου αρεσε πολυ αλλα ειχε αρκετη ποσοτητα σταχτης μεσα στο ποτηρακι.Απο σταχτη γενικα αρκετη,και μου εκανε εντυπωση που ηταν σαν πουδρα.
Αντιθετα στο σερβικο λιγοτερη φλογα,λιγοτερη σταχτη και σαν ρινισματα σιδηρου,πιο λευκη φλογα,αλλα καθε πρωι το ποτηρακι ηταν σχεδον γεματο απο σταχτη.
ρυθμισα τον αερα και η σταχτη απο το ποτηρακι και το μαυρισμα στο τζαμι μειωθηκε κατα πολυ.
θα δοκιμασω και με τις ιδιες ρυθμισεις το σερβικο μιας και το alfa wood ξανατελειωσε και δεν υπαρχειστην περιοχη μου...



καλησπερα.σκεφτομαι κι εγω για bioenergy point αλλα φοβαμαι μην μου μπουκωσει η σομπα απο την σταχτη ή κλινκερ. εχει πολυ θερμογονο αλλα εχω ενδοιασμους. καιω σομπα extraflame και σκεφτομαι να παραγγειλω το σερβικο μιας και δεν εχει eco pellets μου ειπαν απο κιλκις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8270 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
το bionergypoint δε κάνει πολύ στάχτη (σε μένα τουλάχιστον) έχει καλή θερμική δύναμη και ειναι από τα πού καλά που έχω δοκιμάσει.. Βαθμός 8,5-9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8271 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
εδώ και 10 μέρες καίω AMECO, από Γιαννιτσά. Μ έβγαλε ασπροπρόσωπο, λίγο ελάχιστο κλιγκερ μετά από 24 ώρες συνεχούς καυσης, λίγη στάχτη, βαθμός 9,5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8274 από delos

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: το bionergypoint δε κάνει πολύ στάχτη (σε μένα τουλάχιστον) έχει καλή θερμική δύναμη και ειναι από τα πού καλά που έχω δοκιμάσει.. Βαθμός 8,5-9


Ευχαριστω για την απαντηση. Το μεσημερι σε επαιρνα κ τηλεφωνο να σε ρωτησω σχετικα.Αν δεις άγνωστη κλήση είναι απο μένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8276 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

delos έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: το bionergypoint δε κάνει πολύ στάχτη (σε μένα τουλάχιστον) έχει καλή θερμική δύναμη και ειναι από τα πού καλά που έχω δοκιμάσει.. Βαθμός 8,5-9


Ευχαριστω για την απαντηση. Το μεσημερι σε επαιρνα κ τηλεφωνο να σε ρωτησω σχετικα.Αν δεις άγνωστη κλήση είναι απο μένα.


συγνώμη για τη μη απάντηση... μιλούσα επαγγελματικά εκέινη την ώρα.. όποτε θέλεις... όσο μπορώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ