Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58766 από stoikon

DOOM_NX έγραψε: Η ξεγνοιασιά του ENplus A1 που έλεγα κάποτε... :)


Κάνω mix pellet ahira με alfawood. Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Το ahira αργεί να καεί. Στην σκάλα 1 το τσουβάλι καίγεται σε 14 ώρες, δεν βγάζει δυνατή φλόγα ούτε καλή θερμότητα και έχει πολύ στάχτη. Το alfawood στην σκάλα 1 καίγεται σε 12 ώρες λόγου μεγέθους (είναι μικρότερο σε μήκος)έχει δυνατή φλόγα και αρκετά καλή θερμότητα, στάχτη μέτρια. Σε mix 1 + 1 καίγονται σε 26 ώρες. Το alfawood βοηθάει το ahira να καεί καλύτερα έχοντας φλόγα και θερμότητα, και το ahira καθυστερεί το alfawood στο να γεμίζει τον κοχλία. Για να πετύχεις καλή καύση στο καθένα ξεχωριστά πρέπει να κάνεις διαφορετικές ρυθμίσεις.
Ahira πήρα 1 τόνο για δοκιμή και πρέπει να το κάψω. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58775 από DOOM_NX
Την επόμενη φορά δοκίμασε κι ένα ENplus A1 και πες μας πως καίει :) 2-3 τσουβαλάκια μόνο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58779 από stoikon

DOOM_NX έγραψε: Την επόμενη φορά δοκίμασε κι ένα ENplus A1 και πες μας πως καίει :) 2-3 τσουβαλάκια μόνο...


Τώρα του χρόνου. Εγώ δεν κάνω πολλές δοκιμές. Προσαρμόζω την σόμπα στο καύσιμο που θα πάρω. Βέβαια αν πάρω φθηνό δεν θα έχω μεγάλες απαιτήσεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58828 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Ωχ! Το καλοκαίρι ήμουν ανάμεσα σ αυτό και στο Golden Nuggets. Δεν είχα δοκιμάσει κανένα απ τα δύο και για το πρώτο μου είχαν πει πολύ καλές εντυπώσεις. Ευτυχώς που επέλεξα το Golden Nuggets. Ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει γιατί έχω από προηγούμενο απόθεμα και ανυπομονώ να το δοκιμάσω, αλλά απ ότι διαβάζω στο forum δεν παίζεται!

Nick the Greek έγραψε:

oddios έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: Για να δούμε, σήμερα αγόρασα ένα σακί απο το leroy το συνημμένο πέλετ με 4,49€ τα 15κιλά. Είναι σέρβικο και μου κάνει εντύπωση πως δεν αναγράφει τίποτα απο στοιχεία (πιστοποιήσεις, kw, τι ξύλο είναι κλπ.).
Θα δείξει η δοκιμή... Θα σας ενημερώσω μόλις το κάψω....


πηρα 2 για δοκιμη, ενδεχομενως το χειροτερο που εχω καψει, μικρη θερμογονο δυναμη, λιγη φλογα, πολυ σταχτη


Ωχ, πάλι καλά που το πλήρωσα φτηνά τουλάχιστον... :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58834 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Πάντως αυτό που με εκπλήσει, είναι η τρομερή διαφορά στις τιμές των pellet απ το καλοκαίρι έως τώρα. Δηλαδή pellet που το καλοκαίρι είχε 260eur/tn τώρα να έχει 300-310eur/tn.

Δηλαδή στους 8 τόνους που αγόρασα εγώ, θα έδινα αυτή τη στιγμή 320eur παραπάνω, δηλαδή είχα όφελος το καλοκαίρι 1,5 περίπου τόνο μόνο και μόνο από τη διαφορά τιμής (Αύγουστο με Δεκέμβριο)!!! Και για να είμαι ακριβής, μ αυτή τη διαφορά κάλυψα τα μεταφορικά έως την Κέρκυρα. Δηλαδή τώρα αν αγόραζα με 300-310eur ας πούμε, θα μου έβγαινε ο τόνος τελική τιμή 340-350eur.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως δικαιολογείται αυτή η τεράστια διαφορά τιμής? Δηλαδή μιλάμε για χρηματιστηριακό είδος? ΟΚ, να πούμε για μια διαφορά 10-15-20eur να το πάρει το ποτάμι, αλλά εδώ φτάνει μέχρι και 50eur η διαφορά!

Δηλαδή πρέπει να ψωνίζουμε όλοι τον Ιούλιο με Αύγουστο? Κι αν κάποιος ξεχάστηκε ή δεν μπορούσε εκείνη τη χρονική στιγμή ή οτιδήποτε, "κλάφτα Χαράλαμπε"!

Δεν ξέρω, νομίζω πως ακόμη κι αυτές τις δύσκολες στιγμές που ζούμε, υπάρχουν "άνθρωποι" που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα κερδίσουν οι ίδιοι παραπάνω σε βάρος του διπλανού τους. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω μια τέτοια διαφορά τιμής. Κι ακόμη δεν έχει κάνει και τα φοβερά κρύα ώστε να έχει την τρομακτική ζήτηση το pellet.

Στενοχωριέμαι, γιατί ίσως κάποιοι να μείνουν αυτοί και τα παιδιά τους στο κρύο, για χάρη κάποιων, δυστυχώς λίγων αλλά αρκετών για να κάνουν τη ζημιά, άλλων!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58842 από mastoras
Τα εργοστάσια και εν γένει όλες οι μονάδες παραγωγής ανεβάζουν την τιμή και όχι οι έμποροι.

Οσοι έμποροι δεν έχουν επισυνάψει συμφωνίες με τις παραγωγικές μονάδες, δεν μπορούν να έχουν σταθερή τιμή όλο τον χρόνο.

Υπόψην ότι αναφέρομαι σε εμπόρους εισαγωγείς και όχι σε μεταπωλήτες που "ρίχνουν" μια παλέτα στο μαγαζί για πούλημα, περιμένοντας από αυτήν να βγάλουν μεροκάματο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ