Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8313 από mantzoumis
Εγώ καίω το eco hephaestus (εκο ήφαιστος) από Γιαννιτσά 45 μέρες περίπου. Αφήνει αρκετή στάχτη, σχεδόν καθόλου κλίγκερ, αλλά για την απόδοση του δε ξέρω μιας και δεν έχω κάψει κάποιο άλλο. Επίσης η δεύτερη παρτίδα που πήρα πριν 2 μέρες έχει πολλά κομμάτια με μήκος 7 εκατοστά, με αποτέλεσμα μπλοκαρίσματα στον εύκαμπτο σωλήνα αλλά και στον κοχλία, σε σημείο που να μην μπορεί να περιστραφεί καθόλου. Το καλό είναι ότι στο φέρνουν στο σπίτι σου με 270 euro. Έτσι λοιπόν θα το βαθμολογούσα με 7. Έχω λέβητα και καυστήρα ferroli sun P12.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8406 από giorgos
εκαψα bioenergy point κοζανη teostores πολυ θερμογονο δυναμη βαθμολογια 9
εκαιγα alfa τα πρωτα ωραια τα επομενα μαπαααα Μ.Ο.7

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8621 από γιαννης-δραμα
Εχω καψει περιπου 2 τονους alphawood(με ημερομηνια παραγωγης 14/9).Αρκετα ευχαριστημενος με παρα πολυ καλη θερμογονο,αρκετη σταχτη και ελαχιστο κλινγκερ.Βαθμος 8.5(εχω καψει και 3-4 αλλα,δεν μπορω ομως σε τοσο μικρες ποσοτητες να κρινω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8663 από apostolis79
γιαννη εμενα παντος εβγαλε πολυ σταχτη το bioenergypoint. ενω το ecopellet ηταν πολυ καλο αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα. το μονο μιον ηταν ο θορυβος που κανει ο κοχλιας που λεμε ειναι μεγαλα καποια κομματια και οταν τα σπαει κανει θορυβο. για αυτο και σου ειπα για το ameco αλλα θελω τιν κανονικη συσκευασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8717 από NIKOSIRA
3 μερες καιω για πρωτη φορα την σομπα πελλετ red gardenia 8kw με καυσιμο απο ALFA WOOD.
εκεινο που δεν μου αρεσει καθολου στο ALFA WOOD ειναι η μυρωδια που εχει στον αποθηκευτικο χωρο της σομπας κατι σαν λαδιλα.
για αυτο το λογο δεν θα το ξαναπαρω γιατι στον 3 οροφο που μενω ολο το διαμερισμα μυριζει λες και τηγανιζω πατατες.
επισης ειναι σκουρο σε χρωμα.
ολα τα πελλετ μυριζουν ?
ποιο πελλετ μυριζει λιγοτερο ?
τα ασπρα πελλετ ειναι καλυτερη η μυρωδια ?
δηλαδη μυριζουν ξυλο αντι για λαδι?
thnxs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8720 από ddt

NIKOSIRA έγραψε: 3 μερες καιω για πρωτη φορα την σομπα πελλετ red gardenia 8kw με καυσιμο απο ALFA WOOD.
εκεινο που δεν μου αρεσει καθολου στο ALFA WOOD ειναι η μυρωδια που εχει στον αποθηκευτικο χωρο της σομπας κατι σαν λαδιλα.
για αυτο το λογο δεν θα το ξαναπαρω γιατι στον 3 οροφο που μενω ολο το διαμερισμα μυριζει λες και τηγανιζω πατατες.
επισης ειναι σκουρο σε χρωμα.
ολα τα πελλετ μυριζουν ?
ποιο πελλετ μυριζει λιγοτερο ?
τα ασπρα πελλετ ειναι καλυτερη η μυρωδια ?
δηλαδη μυριζουν ξυλο αντι για λαδι?
thnxs

και σε μενα η τελευταια παρτιδα που ειχα παρει(δεκεμβριο) ειχε εντονη αυτην την μυρωδια.
Υποψιαζομαι οτι ειναι απο το ρητινελαιο.
Η ξυλεια των πευκων ειναι αποδοτικη στην καυση και κυριως ειναι φθηνη.
Για τα υπολειμματα μιας τετοιας καυσης ας μιλησει καποιος ειδικος.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ