Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8914 από mantzoumis
kappas έγραψε:
Θέλει λίγο αύξηση αέρα για μένα (FERROLI P12)

Τι εννοείς όταν λες αύξηση του αέρα; Σε ποια σκάλα το δουλεύεις; Σ'αυτή τη σκάλα είχες την εργοστασιακή ρύθμιση του αέρα και την αύξησες; και πόσο;
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mantzoumis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8943 από pantix
Σας χαιρετω και εγώ.
Δημήτρης από Δράμα με αερόθερμη σόμπα pasqualicchio taurus 12 kw.

1. Πρώτη παρτίδα alpha wood άριστη. Μέτρια στάχτη, καθόλου κλίνκερ, πολλή ζέστη.
2. Οι υπόλοιπες παρτίδες alpha wood ακριβώς το αντίθετο
3. Eco-pellet (οξιά) κορυφαία!
4. ΜΑΚΗΣ αρκετο κλινκερ, καλή ζέστη
5. Βουλγάρικο (σε πράσινη σακούλα) από το Ράζλογκ. Από τα καλύτερα.
6. Τechnowood (από το ίδιο εργοστάσιο) το ίδιο καλό.
Τώρα λόγω έλλειψης στην αγορά, αναγκάστηκα να πάρω 1 τονο no name από βουλγαρία το οποίο είναι απλά απαράδεκτο. Κλίνκερ και των γονέων με αποτέλεσμα να μπλοκάρει συνέχεια και να θέλει καθάρισμα κάθε 3 ώρες το πιατάκι. Επίσης αφήνει κρούστα ρητίνης παντού. Το θέμα ειναι (και αυτό που θελω να ρωτήσω) αν η αύξηση του αέρα θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση. Ήδη αραίωσα τα διαστήματα ρίψης πέλετ και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Και δεν εχω και το ειδικό manual για να μπω στα ενδότερα των ρυθμίσεων καθώς έχω ταράξει τον τεχνικό στα τηλεφωνήματα. Και δεν μπορει να κανει κάτι παραπάνω. Απλά νομίζω ότι ειναι περισσότερο θέμα ρυθμίσεων και αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν μπορεί να το κάψει.
Σορρυ για το μακροσκελες ποστ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8948 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

pantix έγραψε: Σας χαιρετω και εγώ.
Δημήτρης από Δράμα με αερόθερμη σόμπα pasqualicchio taurus 12 kw.

...... Και δεν μπορει να κανει κάτι παραπάνω. Απλά νομίζω ότι ειναι περισσότερο θέμα ρυθμίσεων και αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν μπορεί να το κάψει.
Σορρυ για το μακροσκελες ποστ.


έχω τη μικρότερη της σειράς, αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα.
Μπορέι να αποδώσουμε τη Μη δυνατότητα καυσης, σε σόμπες που δεν αντέχουν να κάψουν κάτι κακό (επιλεκτικές..)
¨ομως αυτό δε παραβλέπει το γεγονός πως η αδυναμία οφείλεται στο κακό πελλετ.
Νομίζω πως η μόνη ουσιαστική λύση είναι η αναζήτηση σωστής "τροφής" και τελικά δε ξέρω πόσο έίναι ευθύνη κατασκευαστή (όποιου) που φτιάχνει κάτι που λειτουργεί βάση κάποιων προδιαγραφών.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8977 από karibu
Καλησπερα.Το πελλετ sakka,το δοκιμασατε πρωτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8988 από γιαννης
ρε παιδια στην εκθεση σε καποιο περιπτερο γαλανος απο βολο με εργαλεια οικοδομικα ειχε και πελλετ (mega pellet) με 240 εθρο ο τονος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #9303 από vvvippperrr

kappas έγραψε: Λοιπόν παιδιά έχει δοκιμάσει κανεις αυτό ? το καίω δυο μέρες και σοκαρίστηκα πολύ φλόγα γρήγορο ανέβασμα θερμοκρασίας λέβητα καθόλου κλίνκερ πολύ λίγο σταχτη, θερμογόνος δύναμη 5.380kw/η , προέλευση Βοζνία Ερζεγοβίνη



Καλησπερα απο Ερετρια,

Ειμαι νεος στο Forum και διανυω τον πρωτο μου χειμωνα χρησιμοποιωντας πελλετς ως καυσιμο.

Ειμαι πολυ τυχερος που σας βρηκα και ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες που μοιραζεστε.
Εχω μαθει αρκετα πραγματα και μου εχουν λυθει πολλες αποριες.

Βρισκομαι κι εγω σε παρομοια θεση με καποιους συμφορουμιτες σχετικα με το κλινκερ.

Ξεκινησα το Δεκεμβρη με Aplha-pellet 1 τονο, ολα καλα (η πρωτη μου επαφη με το ολο σκηνικο)
2 τονος απο το ιδιο, πρωτη επαφη με το κλινκερ (ευτυχως που δεν αντιμετωπισα προβληματα με
τον καυστηρα, παρολο που δεν τον καθαριζα καθε μερα επειδη δεν ειχα χρονο. Σκυλι μαυρο.)
5 σακια ΜΑΚΗ, απογοητευση.
5 σακια AHIRA, προς δοκιμη.

Και μια ερωτηση αν ξερει καποιος,
το πελλετ το οποιο αναφερει ο φιλος @kappas, ειναι το ιδιο με το πρωτο επανω σε αυτη την
ιστοσελιδα ? (επισύναψη)

Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ