Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13137 από KERBEROS
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα γίνεται πάρα πολύ επίκαιρο.
Όποιος μπορεί να το εμπλουτίσει και με εμπειρίες από την καύση κάποιων πέλλετ από αυτά που υπάρχουν στις προσφορές, θα βοηθήσει πολύ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13142 από χρηστος8
Περυσι εκαψα μονο πελλετ progetto ecologia 6 τονους...καθολου κλινκερ,μεγαλη θερμογονο δυναμη,φυσιολογικη ποσοτητα σταχτης. Απολυτα ευχαριστημενος την πρωτη χρονια.
Φετος εκαψα 6 τονους alfa wood αγορασμενους τον οκτωβριο...η μονη διαφορα που ειχα ηταν οτι ειχα αρκετο κλινκερ...αδειασμα το σχαρακι καθε μερα,κατα τα αλλα ολα καλα.
Πηρα ξανα progetto ecologia φετος (30 τσουβαλακια) για να βγαλω την χρονια και ειναι ιδιο με περυσι.
Αγορασα και 5 τσουβαλακια bioenergy για να το δοκιμασω...καθολου κλινκερ, πολυ σταχτη,θερμογονο δυναμη λιγο μικροτερη απο το progetto.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13172 από YIANM
AW πελλετ 1 παλέτα (1χ 1050 kg 0,265/kg) αγορά Νοέμβριο 2011 :
. Σκούρο καφέ
. Σακούλα χωρίς καμία επιγραφή η οτιδήποτε είχε σχέση με το περιεχόμενο
. Δύσκολη εναυση
. Αρκετή γκρι στάχτη και κλινκερ.
Βαθμολογία 5

ΜΑΚΗ πελλετ 3 παλέτες (3χ900 kg ) αγορά Νοέμβριο 2011 (0.234/kg) και Ιανουάριο 2012 (0,270/kg) :

.Σκούρο καφέ
. Σακούλα με περιγραφή περιεχομένου
. Εύκολη εναυση
. Πολύ στάχτη και σχεδόν καθόλου κλινκερ
Βαθμολογία 7

BIOENERGY HELLAS 1 παλέτα ( 1χ1155kg 0,265/kg ) αγορά Φεβρουάριο 2011 :
.Σκούρο καφέ
. Σακούλα με περιγραφή περιεχομένου
. Σχετικά δύσκολη εναυση
. Λίγη μαύρη στάχτη και κλινκερ
Βαθμολογία 7

SCHWEIGHOFER LEROY (450kg 0,330/kg) αγορά Μάρτιο 2011 :
. Καμία σχέση με τα προηγούμενα πελλετ
.Ανοιχτό μπεζ χρώμα
. Σακούλα με αναλυτική περιγραφή περιεχομένου
.Εύκολη εναυση
.Λίγη λεύκη στάχτη καθόλου κλινκε
Βαθμολογία 9

Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι καμιά σακούλα ήταν 15kg .

Έχω λέβητα ΒΙΟΣΩΛ EL-2000-60 60.000 Kcal/h 70lit νερό.
Έχει κάθετα τούμπα και επάνω έβαλα καυστήρα MEGATHERM
(www.pelletsburner.gr) MPB-50.
Τον έχω ρυθμίσει στα 30kw με θερμοκρασία καυσαερίων
120-130 °C καθαρό και 160-170 °C γεμάτο στάχτη.
Καίει τα πάντα και από κλινκερ σχεδον τίποτα.
Θερμαίνω 140 m2 ισόγειο ταράτσα και 60 m2 υπόγειο κατασκευή 2001.
Κατανάλωση πρωτοχρονιά όλη την ημέρα -8 °C έξω , 21-24 °C
μέσα , 3-4 15κιλα πελλετ ανά ημέρα .
Για δοχείο αδρανείας έχω 160 lit ηλιακό ταράτσα.
Καθάρισμα από 1-4 φορές την εβδομάδα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13179 από KERBEROS
Μετά από αρκετές μέρες καύσης bioenergy, έστω και σε μικρές ποσότητες, μπορώ να πω ότι έχει ελαφρώς λιγότερη στάχτη από το ΜΑΚΗ, ενώ και η στάχτη που αφήνει στο μαγκάλι είναι λιγότερο σπογγώδης και φεύγει πιο εύκολα.
Βασική τους διαφορά (για το δικό μου μηχάνημα μιλάω) είναι το γεγονός ότι το bioenergy σε επανεκκινήσεις που κάνει ο λέβητας διαπίστωσα ότι θέλει ρύθμιση για πιο δυνατή έναυση από το ΜΑΚΗ, γιατί αλλιώς ο λέβητας σβήνει. Δεν ξέρω πού οφείλεται. Ίσως το ότι είναι μόνο οξιά, ίσως μεγαλύτερη υγρασία; Δεν γνωρίζω. Πάντως και τα δύο κλίνκερ, που είναι και το πιο βασικό ζήτημα, δεν κάνουν καθόλου.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13180 από giogud

KERBEROS έγραψε: Μετά από αρκετές μέρες καύσης bioenergy, έστω και σε μικρές ποσότητες, μπορώ να πω ότι έχει ελαφρώς λιγότερη στάχτη από το ΜΑΚΗ, ενώ και η στάχτη που αφήνει στο μαγκάλι είναι λιγότερο σπογγώδης και φεύγει πιο εύκολα.
Βασική τους διαφορά (για το δικό μου μηχάνημα μιλάω) είναι το γεγονός ότι το bioenergy σε επανεκκινήσεις που κάνει ο λέβητας διαπίστωσα ότι θέλει ρύθμιση για πιο δυνατή έναυση από το ΜΑΚΗ, γιατί αλλιώς ο λέβητας σβήνει. Δεν ξέρω πού οφείλεται. Ίσως το ότι είναι μόνο οξιά, ίσως μεγαλύτερη υγρασία; Δεν γνωρίζω. Πάντως και τα δύο κλίνκερ, που είναι και το πιο βασικό ζήτημα, δεν κάνουν καθόλου.


Πέτρο. Ποιο από τα δυο "ΜΑΚΗ"; Το δεύτερο που πήρες ήταν τελικά από το Razlog. Αυτό με την παλέτα των 75 σακιών και όχι η πρώτη με τα 60 σακιά; Η 60άρα ήταν από Λάρισα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13181 από KERBEROS

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Μετά από αρκετές μέρες καύσης bioenergy, έστω και σε μικρές ποσότητες, μπορώ να πω ότι έχει ελαφρώς λιγότερη στάχτη από το ΜΑΚΗ, ενώ και η στάχτη που αφήνει στο μαγκάλι είναι λιγότερο σπογγώδης και φεύγει πιο εύκολα.
Βασική τους διαφορά (για το δικό μου μηχάνημα μιλάω) είναι το γεγονός ότι το bioenergy σε επανεκκινήσεις που κάνει ο λέβητας διαπίστωσα ότι θέλει ρύθμιση για πιο δυνατή έναυση από το ΜΑΚΗ, γιατί αλλιώς ο λέβητας σβήνει. Δεν ξέρω πού οφείλεται. Ίσως το ότι είναι μόνο οξιά, ίσως μεγαλύτερη υγρασία; Δεν γνωρίζω. Πάντως και τα δύο κλίνκερ, που είναι και το πιο βασικό ζήτημα, δεν κάνουν καθόλου.


Πέτρο. Ποιο από τα δυο "ΜΑΚΗ"; Το δεύτερο που πήρες ήταν τελικά από το Razlog. Αυτό με την παλέτα των 75 σακιών και όχι η πρώτη με τα 60 σακιά; Η 60άρα ήταν από Λάρισα.


Και για τα δύο ΜΑΚΗ δεν πείραξα ρυθμίσεις στην έναυση και γενικά μου φάνηκαν ίδια στην καύση. Η διαφορά για την έναυση αφορά το bioenergy, αλλά λύνεται εύκολα με το ανέβασμα της έντασης του ανάμματος.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ