Πρόβλημα με λεβητα πετρελαιου

Περισσότερα
3 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #181227 από Eyc885
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. 

Ειμαι εντελως ασχετος και δεν ειμαι τεχνικος ,οποτε συγχωρεστε με αν πως καμια κοτσανα .

Έχω ένα λεβητα πετρελαιου 10ετιας και κάθε φορά που ανάβω τη θέρμανση αρχίζει και τρανταζεται σα χαλασμένο πλυντηριο.

Έκανε ο τεχνικός συντηρηση ,άλλαξε μπεκ καυστήρα,έκανε τους ελέγχους του για φλογα σπινθήρες, πιεσεις,φιλτρο και ολα καλα για κανα 2 εβδομάδες. 
Με το που πιάσανε τα καλά κρύα μετα απο 2 μέρες χωρίς να το δουλεύω άρχισε πάλι τα ίδια.

Μου είπε βέβαια ότι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουμε δοχείο διαστολής γιατί είδε πως η βαλβίδα ασφαλείας χάνει νερά.

Να σημειώσω πως το δοχείο είναι μέσα στη μονάδα και ήταν πακέτο με το λέβητα. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι και πες πως δε φταίει απαραιτητα το δοχείο, γιατι τα σώματα ζεσταίνονται, αν δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, τι μπορεί να προκαλεί τέτοιου είδους πρόβλημα;

Τα φώτα σας,και πάλι συγνώμη αν είναι χαζές οι απορίες μου.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #181236 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με λεβητα πετρελαιου
αν χανει νερα η βαλβιδα του δοχειου θελει αλλαγμα χθες 
φωναξε ενα υδραυλικο που κατεχει απο λεβητες να το δει και προτιμησε να βαλεις ενα εξωτερικο και λιγο μεγαλυτερο (αυτο θα το δει ο υδραυλικος αναλογα την εγκατασταση) 
το δοχειο ειναι βασικο στοιχειο ασφαλειας αλλα και καλης λειτουργιας της εγκαταστασης το οτι ζεσταινονται τα σωματα δεν σημαινει τιποτα το ποσο ανεβαινει η πιεση εχει σημασια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #181346 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα με λεβητα πετρελαιου

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. 

Ειμαι εντελως ασχετος και δεν ειμαι τεχνικος ,οποτε συγχωρεστε με αν πως καμια κοτσανα .

Έχω ένα λεβητα πετρελαιου 10ετιας και κάθε φορά που ανάβω τη θέρμανση αρχίζει και τρανταζεται σα χαλασμένο πλυντηριο.

Έκανε ο τεχνικός συντηρηση ,άλλαξε μπεκ καυστήρα,έκανε τους ελέγχους του για φλογα σπινθήρες, πιεσεις,φιλτρο και ολα καλα για κανα 2 εβδομάδες. 
Με το που πιάσανε τα καλά κρύα μετα απο 2 μέρες χωρίς να το δουλεύω άρχισε πάλι τα ίδια.

Μου είπε βέβαια ότι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουμε δοχείο διαστολής γιατί είδε πως η βαλβίδα ασφαλείας χάνει νερά.

Να σημειώσω πως το δοχείο είναι μέσα στη μονάδα και ήταν πακέτο με το λέβητα. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι και πες πως δε φταίει απαραιτητα το δοχείο, γιατι τα σώματα ζεσταίνονται, αν δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, τι μπορεί να προκαλεί τέτοιου είδους πρόβλημα;

Τα φώτα σας,και πάλι συγνώμη αν είναι χαζές οι απορίες μου.

Προφανώς είναι ατομικη μονάδα . Μη το αφήνεις όπως ηδη γράφτηκε . Βγάλε αυτο που έχεις και αναλογως να σου τραβηξει και να βαλει ενα εξωτερικά .
Να δει και τη βαλβίδα ασφαλείας . Αφου χάνει προφανώς μπορεί η υγρασία / νερό να πάει και σε ηλεκτρονικά μέρη εάν έχει το Δ.Δ εσωτερικά .

 

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #181347 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΒΑΖΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΒΑΝΑ(ΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ)ΚΑΙ ΒΑΝΑ  ΑΠΟΣΤΡΑΓΓΙΣΗΣ ΚΑΙ ΡΑΚΟΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΠΙΕΣΗΣ..ΠΙΘΑΝΟΝ Η ΜΟΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ (ΣΑΤΟΥΡΝ η ΚΙΤΟΥΡΑΜΙ η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ) Δ Ε Σ ΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΕΡΑ ΚΑΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΥΚΝΩΤΗ ΤΟΥ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ